Fruitsap'Op tijd en genoeg eten en drinken' is het veelgehoorde advies bij fysieke inspanning zoals een wandeltocht naar Santiago de Compostella.
Tot op heden lukt me dat goed. Gisteren had ik daarom bij de Intermarche een literpak Multivitaminen gekocht, om mijn vochthuishouding op peil te houden en ook genoeg suikers binnen te krijgen om te kunnen verbranden.
Na het eten gisterenavond heb ik dit pak nog meester gemaakt. Achteraf gezien is het gekozen tijdstip niet optimaal gebleken. Ik lag nog amper in mijn bed en ik had die conclusie al getrokken. Vannacht ben ik dan ook nog een aantal keren naar het toilet geweest om die liter weer af te voeren. Weer wat geleerd zullen we maar zeggen.
Toen mij vanochtend door één van de medepelgrims een glaasje 'fruitsap' werd aangeboden, heb ik maar vriendelijk bedankt. Ik was mijn eigen 'fruitsap' tenslotte nog maar net kwijt.
De medepelgrims hadden vandaag alle drie een korte etappe tot in Nevers voor de boeg. Ik loop na Nevers nog een elftal kilometers verder. Zo kort ik de eerder geplande lange etappe van morgen al een stuk in.
Na het gezamenlijk ontbijt was ik mijn servies en bestek af en neem afscheid. Onderweg gooi ik 'mijn sleutel' van de pelgrimsherberg in de brievenbus van het gemeentehuis.
Kans op regenDe vrouwelijke Belgische medepelgrim heeft gezien dat er 53% kans op regen is vandaag. Ik denk maar zo: er is 50% kans. Of het regent of het regent niet. Voor de zekerheid doe ik de regenhoes maar om de rugzak en de gamaschen over de schoenen.
Ik ben het stadje nog niet uit of de eerste druppels vallen al. Het is overal grijs en somber, dus dat zal nog wel even nat blijven. Het eerste deel van de etappe loop ik langs de drukke doorgaande weg. Op een afzonderlijk voetgangersgedeelte dit keer. Dat is wel wat veiliger.
Ik verlaat de drukke doorgaande weg om via een wijkje toch weer in de natuur te komen. Op enig moment komt het er echt uitgezeken van boven, dat ik toch maar even schuil onder een boom.
De wind komt wat meer opzetten en de lucht klaart in een mum van tijd weer wat op.
De gevallen neerslag zoekt in stroompjes de weg van de heuvels naar beneden. Mooi om te zien hoe de steentjes en keien die in de zandpaden gestrooid zijn zorgen voor een mooie golving en rimpeling in de stroompjes.
Af en toe valt er nog een verdwaald buitje, maar het ergste is wel achter de rug.
De omgeving is bosrijk. Af en toe passeer ik een gehuchtje, waar het over het algemeen heel erg stil is.
Ik vind overigens de hoeveelheid zwerfafval dat hier in de bossen gedumpt wordt om te huilen. Complete huisraad is langs de kanten van het bospad neergemieterd. Een ander ruimt de zooi weer wel eens op. Een goed milieu begint bij jezelf.
NiévreGisteren was ik tijdens mijn etappe de Niévre al een aantal keren overgestoken. Ook vandaag stroomt dit riviertje in de nabije omgeving van mijn etappe. Hij komt net als ik vandaag in Nevers.
Wat ik niet wist, maar sinds vandaag wel is dat de Niévre een aftakking is van de Loire. Bij het uit de stad Nevers lopen ga ik een grote brug over die over deze Loire loopt. Een heel brede rivier, die ik in deze etappe zowel oversteek als waaraan ik een tijdje parallel loop.
Op het eind loop ik langs een kanaal, wat via een aquaduct over de L'Allier gaat. Een hele bijzondere gewaarwording kan ik wel zeggen.
De L'Allier op haar beurt stroomt weer in de Loire. Knap hoe zowel de loop van de natuur als de hulp van mensenhanden dit hebben kunnen realiseren.
NeversNevers is de volgende grotere plaats die ik op mijn avontuur aandoe. In tegenstelling tot de kathedraal van Reims en Troyes is er bij de kathedraal van Nevers geen groot voorplein, waar je de kathedraal in al zijn grootsheid goed kunt zien. Pas bij het uilopen van de stad heb je een mooi totaalbeeld van deze kathedraal.
Binnen in de kathedraal heerst een serene rust. Slechts een handjevol mensen bezoekt tegelijk met mij de binnenkant. Soberheid is een woord dat mij te binnen schiet om het interieur te kenmerken.
Waar overigens ook een serene rust heerst is een stukje verderop in Nevers: de 'Espace Bernadette'. Dit complex is vernoemd naar Bernadette Soubirous. Een aantal zegt deze naam waarschijnlijk wel wat, een aantal wellicht niet. Bernadette Soubirous was het meisje aan wie Maria is verschenen in Lourdes. Bernadette heeft een aantal visioenen van Maria gehad. Maria maakte zich aan haar bekend als de 'Onbevlekte ontvangenis'. Het bedevaartsoord Lourdes is op basis hiervan ontstaan.
Bernadette is op 22-jarige leeftijd in het klooster in Nevers gegaan en is hier op 35-jarige leeftijd overleden. Ze is in het kerkje van het klooster Espace Bernadette opgebaard. Ik bezoek het klooster en dit kerkje. Ook in dit kerkje waren er op het moment van mijn bezoek maar een drietal andere mensen aanwezig.
Op de weg terug vanuit Santiago wil ik samen met Ilse ook Lourdes bezoeken. Met dit bezoek aan Nevers wordt dit verhaal voor mij weer een stukje completer.
I'm gonna beEen kilometer is geen mijl. Dat weten we toch allemaal.
Vandaag heb ik de grens van 804,672 kilometer bereikt en overgegaan. Dit staat gelijk aan 500 mijl, waarover ik eerder een aanstekelijk lied in mijn blog heb opgenomen.
Het begint al een aardig aantal te worden, maar we zijn er nog lang niet. Toch ben ik wel trots op mezelf dit aantal al gehaald te hebben.
Ik mag na vier weken wandelen wel constateren, dat het goed gaat. De voeten houden zich na een gevoelige eerste week heel erg goed. De PhPd is prima te handelen en de fruitsap gaat voortaan vroeger richting de blaas.
HotelIk ben na Nevers dus nog een aantal kilometers doorgelopen. Ik verblijf vannacht in Hotel 'La Grenouille', wat vertaald 'De kikker' betekent. Zowel aan de buitenkant als in het interieur komen de beeltenissen van de kikker heel vaak terug.
Vanavond sluit ik hier aan voor het diner. Zouden de kikkerbilletjes op het menu staan?
Morgen na het ontbijt staat de volgende etappe weer op de rol. Tussendoor hoop ik in mijn eentje in een driepersoonskamer weer lekker te slapen.
Dag 29: 28,1 kilometer
Geschreven door Josderoij.op.pad