Pelgrimsdiscipline

Spanje, Ezcabarte

Dag: 39
Gefietst: 1712 km

Dagen heb ik er over in de piepzak gezeten. Bij elke klim boven de 10%, sloeg de twijfel toe en nam het zelfvertrouwen af. Die col! Die kom ik nooit op! Ik kan dat niet. Kunnen we niet een andere route kiezen; lángs de Pyreneeën?

Het is zover! We gaan klimmen! De eerste 6 kilometer stellen niet zoveel voor. Ook de grensovergang is een desillusie: vieze, oude gebouwen en geen enkele douanier die ons vraagt waar we vandaan komen en waar we naartoe gaan.

En dan begint de klim. Eerst een klimmetje van zeker 12%! Lopen en de fiets omhoog duwen dus. Maar al gauw stappen we op en is de klim te doen: 7-9%. We klimmen stug door, stoppen voor een banaantje, voor een kopje koffie en voor het ontdoen van dat kopje koffie. Na vier uur bereiken we trots, moe en voldaan, Roncesvalles. Hier overnachten we in een refuge; een primeur voor ons.

We melden ons en we krijgen een koord met een rood plankje om de nek. Als rood afgeroepen wordt, moeten we een kantoor in waar we geregistreerd worden en waar we een weggooi sloop en een weggooi onderlaken krijgen. Ook krijgen we een briefje: bed 167 en 168.
We lopen de gang door waar onze schoenen worden gecontroleerd. Schoon! Dus we mogen verder lopen. De wandelaars dienen hun schoenen in een ruimte te zetten op de daarvoor bestemde rekken. Er hangt een penetrant geurtje in die ruimte.

Onze bedden zijn op de eerste etage: een lange gang met schotten waartussen twee stapelbedden staan. Wij rechts, links twee chagrijnige Franse 60-plus vrouwen.

We gaan, om de tijd te doden, een biertje drinken op een terras. Ineens een hoop kabaal: er komt een processie langs ons terras. Rijen in het zwart geklede mensen met een kap over het hoofd en een houten kruis op de rug meetorsend. Achteraan lopen de kerkleiders van Roncesvalles. Er wordt steeds iets geroepen door iemand waarop de hele groep iets als reactie terug roept. We verstaan er niks van. Het ziet er angstaanjagend uit en doet ons aan de Ku- Klux-Klan denken. Waarschijnlijk heeft het iets met de periode tussen Pasen en Hemelvaartsdag te maken: de 8 mei processie? In Spanje wordt tenslotte alles gevierd.

Om klokslag 19.00 uur worden we in een om de hoek gelegen restaurant verwacht voor het diner.
We worden aan een grote ronde tafel gezet met acht anderen. Italianen, Amerikanen, Duitsers en een Nederlandse. Het menu: vooraf dikke soep van doperwten, macaroni en stokbrood. Hoofdgerecht: flink stuk kip met frites en als toetje een Cornetto. De wijnflessen die op tafel staan zijn inclusief. We zijn gezellig aan het kletsen tot we om 20 uur gesommeerd worden op te hoepelen; over een half uurtje moet alles klaarstaan voor de volgende ronde.
We rollen verzadigd ons bed in; Marijke boven, ik onder.
Om 22 uur gaat het licht uit. Slapen!

Om 6 uur gaat het licht weer aan en komt er direct beweging in de gang. Rugzakken worden ingepakt, er wordt gedoucht en de route wordt bestudeerd. Het ontbijt is om 7 uur. Ook nu weer een internationaal gezelschap: Mexicanen, een Argentijn, Italiaan, Spanjaarden en een Koreaan. De camino is populair in Korea. Er schijnen veel Christenen te wonen en de camino lopen is een soort Mekka voor ze.
We moeten opschieten, want klokslag 8 uur gaat de herberg op slot. Dan moeten alle 240 pelgrims van die nacht weg zijn. De groep Nederlandse vrijwilligers kan weer aan de slag om de volgende groep vanavond een veilig bed te bieden.
Het is een bijzondere ervaring geweest.

We gaan op weg naar Pamplona. Het is weer klimmen en dalen tot we op de camping aankomen, 10 kilometer fietsen van Pamplona. We zetten de tent op, doen ons dagelijkse wasje en ploffen heerlijk in de zon neer. Pamplona komt morgen wel; nu even lekker niks. Heel ongedisciplineerd!

Geschreven door

Al 23 reacties bij dit reisverslag

Stoer hoor op zo'n slaapzaal.

Elly 2022-05-09 18:31:40

Wat een bijzondere ervaring weer!😁 Fantastisch om jullie avonturen te lezen. Succes met de beklimmingen😅 Ook namens Marcel

Mariëlle 2022-05-09 18:32:59

Knap gedaan! Lopen is minder zwaar denk ik!

Ineke en Huub 2022-05-09 18:39:14

……….ig zei nog pak uch toch de bus……!

Ien & Bert 2022-05-09 18:43:08

Toppers zijn jullie!!!💪👏

Joke 2022-05-09 18:51:10

Top gedaan! Wij wisten dat jullie dat zouden kunnen. De rest van de route die wij kennen, ( we zijn vandaag in Burgos gearriveerd) kunnen jullie zeker ook. Na die eerste klim en soms nog ergens een vervelend stukje, kunnen jullie het allemaal zeker aan. 💪🏼 Als wij dat kunnen…..lieve groet van Arno en Mia

Mia 2022-05-09 18:54:58

Congratulations - you made it over the mountains to the Dutch ospetalieries in Ronchevalles. Pamplona is a vibrant town with delicious pinchos menus. Buon camino bicigrinos 😀

Hanne 2022-05-09 19:04:19

Kijk dat is nu eens bergen verzetten!!

Yvonne Van Deun 2022-05-09 19:09:31

Proficiat. Jullie kunnen alles aan! Het is altijd heerlijk om jullie verhalen te lezen. Theo en christine

Christine en theo 2022-05-09 19:18:40

Wow, het lijkt wel een militaire actie zo te horen! Moet waarschijnlijk ook wel anders wordt het een zooitje. De slaapkamer doet me een beetje aan een couchette denken. Heel erg leuk da pt het zo internationaal gezelschap is. Je kan altijd meer dan je denkt😉

Cornemieke 2022-05-09 19:20:50

Hiephoera klim gehaald! 🥇 🥇🏆🏆🥳🥳👍👍

Justine 2022-05-09 19:24:23

Prachtig verhaal over koffie drinken en gelijk koffie lozen alsmede de welhaast duitse precisie exercitie in de herberg😃

Ruud 2022-05-09 19:48:14

Wat zijn jullie toch een toppers! Echt geweldig wat jullie allemaal trotseren. Petje af! Ik geniet enorm van jullie verhalen. En… hier zit weer een boek in!

Margriet 2022-05-09 20:52:28

Ik zie dat jullie al een lekker kleurtje hebben. Wat leuk dat jullie zoveel nationaliteiten ontmoeten. En allemaal met hetzelfde doel.

Nellie 2022-05-09 21:13:35

Geweldig, jullie zijn super klimmers! Top gedaan. Prachtige foto's. Heerlijk ladies!

Ruth 2022-05-09 21:48:58

haha, geweldig om te ervaren, een wereld op zich. Knap hoor al dat klimmen, respect. Veel plezier weer.

Ilse van Galen 2022-05-10 09:24:12

Chapeau, wát een geweldige prestatie, dat doet menigeen jullie niet na. De plekken waar jullie komen zijn prachtig. Ps. m’n vader droeg ook altijd een alpinopet, het verbaasde me vaak dat die zo goed bleef zitten, toen hij nog werkte had hij ook nog een rood potlood achter z’n oor (een echte ouderwetse timmerman)!!

José Meuwissen 2022-05-10 09:37:01

Geweldige prestatie weer dames. Succes verder op jullie mooie tocht.

Anja Peeters 2022-05-10 16:00:54

De foto's zijn weer fantastisch om naar de kijken net of we er een beetje bij zijn.

Anja Peeters 2022-05-10 16:01:56

Alle complimenten zijn al vergeven door de andere mee-lezers. Maar wat een bijzondere tocht zijn jullie aan het maken. En stoer hoor, het beklimmen van de cols.

Mieke 2022-05-11 10:35:52

Wat een bijzondere ervaring in de refuge, een rood plankje om de nek😂😜 altijd beter dan een geel oormerk👂. Jullie schieten al aardig op !!

Doreen 2022-05-11 14:48:58

Telkens weer veel leesgenot.

Rob de Haan 2022-05-11 15:19:53

Wat een ervaringen weer!

Irma Peters 2022-05-14 20:57:04
 

Over deze reis
Aantal reisverslagen:
GPS afstand deze dag:
GPS afstand totaal:
Aantal foto's:
Laatste verslag:
Reisduur:
Reisperiode:

Of schrijf je reisverhalen via de app

Met de Pindat App kun je offline reisverhalen schrijven en foto's toevoegen. Zodra je weer internet hebt kun je jouw verslagen uploaden. Ook via de app plaats je gratis onbeperkt foto's.



Klik op 1 van onderstaande knoppen om de app te installeren.