Kuiten kweken

Laos, Pakse

Hoe zorg je in de tropen bij een temperatuur van 34 graden (gevoelstemperatuur van 40 graden) op de fiets voor verkoeling? De zon brandde als een gek, de route bestond uit eindeloze wasbordwegen en we moesten lange afstanden fietsen. Om voor wat afleiding te zorgen hadden we podcasts op onze iPhone. En dan ineens: volop kippenvel! Een prachtig liedje van Claudia de Breij: Zin in sleur met jou.
Al vielen de routes ons soms zwaar, toch werd het fietsen nooit een sleur. Het landschap bleef ons verrassen: bergen, rijstvelden, koffieplantages, eenvoudige dorpjes met houten huizen, een stadje met wanstaltige villa's in de buitenwijken en overal zwaaiende kinderen. De mensen mochten dan arm zijn, maar de koeien, varkens en kippen hadden een fantastisch leven. Die liepen overal lekker los en scharrelden door velden en over straten. Ons Nederlandse vee zou eens moeten weten dat dit ook nog bestaat!
Na een recordafstand van 120 kilometer volgden er nog wat pittige tochten. De eerste etappe was 80 kilometer en ging over een deels onverharde weg. De eerste 14 kilometer over de zandweg waren nog wel te doen, maar daarna werd de weg slechter en vlak na een schoolplein, waar alle kinderen naar het hek renden om naar ons te zwaaien, schoof mijn fiets weg in een stukje mul zand en ging ik onderuit. Alle kinderen waren op slag muisstil. Gelukkig was er, behalve een kleine schaafwond op mijn knie en een pakje gebroken koekjes in mijn tas, niets aan de hand. Toch vielen ons de volgende 20 kilometer op deze weg erg zwaar. Er waren veel kuilen en je kon niet altijd zien waar het zand mul was. Bang om te vallen zaten we wat meer verkrampt op de fiets.
Gelukkig verder geen valpartijen meer meegemaakt.
In Pakxon in ons guesthouse was het ontzettend leuk om Kees en Cornemieke, andere fietsers uit Nederland te ontmoeten. We raakten maar niet uitgepraat en besloten om samen te gaan eten in het restaurant naast het guesthouse. Tenslotte was dit een aanrader uit ons routeboekje. In het restaurant klonk oorverdovende muziek, maar er was niemand te zien. Na wat rondlopen en roepen kwam er uiteindelijk een jongen aangesloft. Met gebaren konden we hem duidelijk maken dat wat ons betreft de muziek uit mocht. Dat gebeurde, dus wij installeerden ons aan een tafeltje. Heerlijk om ervaringen uit te wisselen, maar het genoegen was van korte duur. Er arriveerden enkele dames van bedenkelijk allooi in zeer blote jurkjes. De eerste bezigheid was het aanzetten van de karaokemuziek, waarop ze ook nog verveeld gingen meeschetteren. Opnieuw vragen of de volumeknop naar beneden kon had geen zin, want het gezang trok toch wel wat klandizie voor de meiden. Het wisselen van tafel, zo ver mogelijk bij de boxen en bij de dames vandaan, was voor ons de beste optie.
Na een goede nachtrust stapten we om 6.30 uur op de fiets om aan een nieuwe lange tocht van 100 kilometer te beginnen. Met behulp van podcasts hebben we die tocht volbracht. Onderweg kregen we nog een heftige tropische bui, maar een tempel bracht uitkomst. Na de bui koelde het gelukkig een beetje af. 's Avonds in Napong hebben we genoten van een typisch streekgerecht: platgeslagen gebarbecuede kip. De kikkers aan de spies hebben we maar niet uitgeprobeerd.
Vanuit Napong fietsten we de volgende dag over een mooie weg naar Salavan, richting het Bolavenplateau.
In Salavan kozen we ons inziens het minst beroerde hotel uit ons boekje. Op het eerste oog leek het een aardig hotel. De manager (?) van duidelijk Chinese komaf, liep met ons mee naar onze kamer in een bijgebouwtje. Voor de deur een trappetje en een ongeveegd terrasje. Toen de manager nogal achteloos een dode rat het tuintje in wilde schoppen, ontlokte dat een gil van afschuw bij ons. We draaiden ons om en maakten hem duidelijk dat we het voor gezien hielden. Daarop gebaarde hij dat we een andere kamer in een ander gebouw konden krijgen. Omdat er weinig andere mogelijkheden in de stad waren, liepen we mee. De kamer kon ermee door. Eerste verdieping en geen dode ratten of andere enge beesten. Ons stuurtasje binnen gezet, deur op slot en de rest van de bagage gaan halen. Helaas, de deur ging niet meer open. De manager weer opgetrommeld en nee, ook hij kreeg de deur niet meer van het slot. Hij wees ons de naastgelegen kamer. Prima, maar onze stuurtasjes stonden nog in de eerste kamer! Met wat gereedschap werd het slot geforceerd en hadden we onze tasjes terug.
Daarna konden we eindelijk lekker uitrusten op een verder prima terras vóór onze kamer.
Vanuit Salavan konden we genieten van een korte etappe (30 km) naar Tad Lo, een leuk toeristenplaatsje op het Bolavenplateau. Dit plateau is bekend vanwege de vele koffieplantages en de watervallen. Erg mooi. We vonden een hartstikke leuke bungalow met een prachtig terras waar we drie dagen hebben geluierd. We hebben bij de waterval gezeten, gekeken bij de olifanten die mochten badderen, het eten in guesthouse Palamei was heerlijk en we hebben ontzettend veel gekletst met onze fietsvrienden Kees en Cornemieke die we in Pakxong ontmoet hadden.
Na deze rustdagen mochten we weer aan de bak: klimmen van 340 meter hoogte tot 1320 meter over een afstand van 50 kilometer. Het was warm en we hadden de wind tegen. Er kwam wel een vette beloning: na een overnachting in een bungalow bij een prachtige waterval mochten we 50 kilometer lang afdalen naar Pakse, wat aantal inwoners betreft de tweede stad van Laos.
In Pakse heb ik eindelijk een nieuwe leesbril kunnen scoren. Elly heeft op de markt twee nieuwe broeken gekocht, waarvan ze er eentje kon passen in een ter plekke met een sarong gecreëerd pashok. De andere broek kon ze onder luid gejuich van de slagerijdames over haar eigen broek heen passen.
Morgen fietsen we naar Champassak, van waaruit we een uitstapje maken naar een mooi Khmer tempelcomplex, Wat Phou. Dit complex staat op de Unesco Werelderfgoedlijst.
Over vier dagen fietsen we Thailand binnen, ons vierde land. We zijn benieuwd naar de verschillen. Misschien treffen we hier wastafels met sifon?

Geschreven door

Al 20 reacties bij dit reisverslag

Prachtige foto's !!! Groet Arlette

Arlette 2017-11-22 12:08:27

Wij zijn heel benieuwd naar die broeken en bril. Morgen in Champassak...... K&C

Kees 2017-11-22 12:23:05

Weer geweldig om te lezen. Goed dat jullie ook af en toe drie dagen rust nemen om te genieten. Verschil met Thailand en Laos is ws echt groot. Ik ben benieuwd.

Fija 2017-11-22 12:39:31

Ha zussies, Wat een hitte zeg, dan wordt fietsen en ook nog bergop toch wel een opgave. Hier hebben we even weer een beetje lentegevoel, zon en 13 graden en morgen nog een paar graadjes erbij. Maar ondanks dit voorjaarsgevoel toch al de kerstspullen van zolder gehaald en langzaamaan de boel weer versieren. Passen de broeken nog wel in de fietstassen, Elly? Veel plezier en neem maar lekker op tijd rust, dat hebben jullie echt wel nodig! Groetjes weer van ons allemaal!🎄🎅🏽

Ineke en Huub 2017-11-22 13:23:20

Weer zo'n indrukwekkend verhaal. Ik griezel van de rat en bewonder jullie fiets-doorzettingsvermogen terwijl ik buiten geniet van de Waal en de uiterwaarden waar vast ook ratten wonen😜

Willy Dijkstra 2017-11-22 13:43:00

Jullie route is wel wat heftiger dan de onze. Het zware klim werk heben wij ook in Laos gehad. En op de laatste dag een slechte en erg stoffige weg. In Thailand is het weer beter te behappen, minder stijle en lange klimmen. May heeft veel last van de hitte. Daarom vertrekken we vroeg in de ochtend. Wij zitten nu in Chiang Kahn, een toeristisch plaatsje met een mooie avondmarkt.

Truus Doornhegge 2017-11-22 14:56:28

Leuk weer om te lezen wat jullie beleven ! Spannend, ik kijk er iedere keer weer naar uit👏😁🙋🏻

Ingrid heidekamp 2017-11-22 17:11:15

Tjonge wat een belevenissen..... En dat allemaal weer sinds jullie vorige bericht! Ook ik kijk alweer uit naar jullie volgende verhaal.succes dames!

Joke 2017-11-22 17:46:37

Deze keer een reaktie van Chris. Ik krijg steeds meer bewondering voor jullie. Voor het fietsen, maar bovenal hoe jullie ontspannen omgaan met alle dingen die jullie meemaken. Zoals eten, overnachten, een bril kopen enz. We zijn benieuwd naar de verhalen over Thailand. Gr. Chris en Yvonne

Chris 2017-11-22 18:07:40

😂😂 Lachen weer dit heerlijke reisverslag. Platgeslagen kip ( met verhelderende foto) , kameravonturen, paskamers met giechelende vrouwen...heerlijk. Daarnaast natuurlijk petje af voor de doorzetters in de tropische tropen. Maar alles beter dan november in Nederland....have fun lady's!

Jacqueline 2017-11-22 19:11:27

Wat een conditie bouwen jullie op! Echt afzien af en toe hoor! Maar jullie doen het toch maar allemaal! Petje af...

Jan en Loes 2017-11-22 19:47:58

Moet er niet aan denken bij die hitte bergop, door mul zand, ach überhaupt te fietsen! Respect ladies. Je hebt toch wel de hele voorraad leesbrilletjes opgekocht? Of ga je in Thailand je slag slaan? Ik heb daar ooit een erg leuk montuurtje gekocht. Zal wet een overgang worden van Laos naar Thailand. Ben benieuwd.

Pensionada.in.Rwanda 2017-11-23 12:09:48

Echt weer genoten van de verhalen en de schitterende foto's. Leuk om nieuwe vrienden te maken! Volgende keer een foto van jullie beider kuiten??? Groetjes van ons, Miesenhan

Hanneke Petri 2017-11-23 14:18:11

prachtige foto's. en vooral die van Elly in dat ' super pashokje'😂😂 Geweldig weer...jullie reisnieuws. Die kikkers aan het spies....brrrr. Ik zal de kikkers in mijn vijvertje maar lekker rustig laten zitten! Ben benieuwd naar jullie avontuur in Thailand. Goede reis. lidwina

Lidwina 2017-11-23 17:05:21

Hoi dames. En ik maar denken dat wij t zwaar hebben. Het is niks vergeleken met jullie reis. Thailand is vriendelijker en comfortabeler vind ik tenminste. Groetjes may

May (van truus en may) 2017-11-24 13:49:00

Tsjonge, wat een doorzettingsvermogen en wat een mooi verhaal weer. De foto's zijn ook super! We kijken uit naar jullie bevindingen van Thailand😙

Tanja en Maarten 2017-11-27 20:59:22

Wat een belevenissen, geweldig , jullie doen het toch maar. Kijk uit naar jullie volgend avontuur! Gr Henny

Henny 2017-11-29 10:57:33

Het ziet er weer allemaal heel goed uit. Lekker weertje, goed gezelschap, een eigen terras met hangmat, een waterval, een wassende olifant en nog een platgeslagen bio kip om te eten. Wat wil een mens nog meer?! Ik zou daar super tevreden mee zijn. Hier is het koud, nat, donker, druilerig en er is altijd werk in overvloed. Geniet met volle teugen, verzamel zonnestralen en mooie herinneringen!

Groetjes Marita 2017-11-29 14:11:33

Het beleven ,de ervaringen zeer indrukwekkend. Jullie worden steeds weerbaarder en tegen alles bstand. In een woord geweldig,heel prachtig,waardevol. Ik hoor graag over Thailand. Succes,gaat lukken

Ella Dankor 2017-12-04 22:02:20

Prachtig, prachtig ..........alleen dat ellendige fietsen....ik voel zadelpijn bij het lezen.....

Ien & Bert 2017-12-10 15:27:10
 

Over deze reis
Aantal reisverslagen:
GPS afstand deze dag:
GPS afstand totaal:
Aantal foto's:
Laatste verslag:
Reisduur:
Reisperiode:

Of schrijf je reisverhalen via de app

Met de Pindat App kun je offline reisverhalen schrijven en foto's toevoegen. Zodra je weer internet hebt kun je jouw verslagen uploaden. Ook via de app plaats je gratis onbeperkt foto's.



Klik op 1 van onderstaande knoppen om de app te installeren.