Benjë, Albanië

Albanië, Benjë-Novoselë

Gistermorgen zijn we langs de westkant van het meer van Ohrid naar het zuiden gereden. Tegen elf uur waren we weer in Albanië. Tot Korçë reden we over de SH3, een mooie weg door een mooie omgeving. Daarna kwamen we op de SH75, deze weg door de bergen gingen we 120 kilometer volgen. Na een tijdje kwamen we op een heel nieuw gedeelte van de weg. Het leek alsof er een goot in de bergen was gemaakt voor de weg. We konden goed doorrijden. Onze navigatie kende de weg niet. Voorbij de plaats Ersekë reden we de al langer bestaande SH75 weer op. We reden over een mooie bergweg met veel bochten, regelmatig gingen we de ene haarspeldbocht uit en de volgende in. De weg was goed te rijden, al had hij wat breder mogen zijn van ons. Maar het was rustig, weinig tegenliggers op de weg. Dit deel van de SH75 eindigde in Leskovik. We moesten scherp rechts afslaan en kwamen op een heel ander soort wegdek. Tot Leskovik was de staat van de weg goed, vanaf Leskovik was het wegdek slecht. De weg staat bekend als een mooie panoramische route. De uitzichten waren prachtig, we hebben er lang van kunnen genieten, over 17 kilometer hebben we bijna een uur gedaan. De Albanezen kennen de weg blijkbaar, we zijn alleen een paar motorrijders tegengekomen. Maar we hebben wel genoten van de geweldige panorama’s. We zijn vaak even gestopt op de weg om van het uitzicht te genieten, er reed verder toch niemand op de smalle weg vol kuilen. We waren blij dat het laatste stuk van de SH75 weer in redelijke staat was. Vanaf de SH75 was het nog een paar kilometer naar de Neta&Shpetimi Camping bij de Thermische baden in Bënjë.
Het water van de natuurlijke zwavel- en andere mineralenbronnen komt door diepe tectonische scheuren naar boven. Het water is tussen de 26-30° en prachtig blauw. De 6 bronnen liggen in de Lengaricakloof. Aan het begin van de kloof ligt een groot thermisch bad. De rivier Lengaricë mondt uit in de Vjosa-rivier. Deze rivier hadden we al gezien, het laatste stuk van de SH75 ging langs de Vjosa.
Gistermiddag zijn we nog naar de kloof gewandeld. Vanaf de camping was het maar een paar honderd meter. Omdat het al laat in de middag was, zijn we niet meer gaan baden of de kloof ingegaan. Voor de kloof ligt de Kadiu-brug. Deze brug is door de Ottomaanse overheersers gebouwd in de 17e eeuw. Het is een technisch hoogstandje. Er zijn geen voorzieningen bij de thermen, in de zomer een paar kraampjes. De bronnen zijn nog niet toeristisch ontwikkeld, daardoor vallen ze niet op in het landschap. Waarschijnlijk gaat dat veranderen, bij de ingang van de kloof vinden bouwwerkzaamheden plaats.
Gisteravond hebben we in het restaurantje van Neta en Shpetimi gegeten. Beide zijn gepensioneerd en wonen van maart tot november op de camping. Ze hebben een moestuin en koken voor hun gasten met groente en fruit van eigen bodem. Ze zorgen goed voor hun gasten. Na de maaltijd ging Shpetimi nog wat aardbeien voor ons plukken als dessert. Ze smaakten heerlijk. Toen we vanmorgen tegen acht uur even op het terras zaten om de krant te downloaden, kregen we een kopje thee van Zeta. Het was organische thee van kruiden uit de bergen en de tuin. Het smaakte erg lekker!
Na het ontbijt zijn we gaan baden in de thermen. Gistermiddag was het vrij druk, nu was het heerlijk rustig. De bronnen liggen in een schitterende omgeving, in de uitloper van de bergrivier Lengaricë met uitzicht op een vallei. En daarachter, in de verte, de pieken van het hooggebergte. Het was genieten in het lauwwarme water met het mooie uitzicht. We hebben een tijd in het grootste bad gezeten. Na het bad zijn we teruggegaan naar de camping om te douchen. De zwavellucht was best indringend. Na de douche hebben we afscheid genomen van Neta en Shpetimi.
We hebben de SH75 verder gevolgd naar Tepelenë. We reden weer langs de rivier de Vjosa. Voor Tepelenë kwamen we over de Dragoti brug. Deze brug uit 1936 is een cultureel monument, het is één van de mooiste bruggen van Albanië. Bij Tepelenë zijn we de SH4 opgereden. We zijn gestopt bij Camping Family in Gjirokastër. We hebben onze zwemkleding vanwege de zwavelgeur gewassen en nog een tijdje bij de camper gezeten. Er was regen voorspeld voor vanmiddag, er waren veel donkere luchten, maar het bleef droog tot half vijf. De regen was gelukkig snel voorbij.
Morgen gaan we naar Gjirokastër.

Geschreven door

Al 3 reacties bij dit reisverslag

Ziet er goed uit!!!

Helma 2025-05-08 23:10:18

Ziet er mooi uit, goede reis voor morgen!!

Hanny 2025-05-08 23:25:39

Mooie regio mooie foto’s

Jacques 2025-05-09 09:03:10
 

Over deze reis
Aantal reisverslagen:
GPS afstand deze dag:
GPS afstand totaal:
Aantal foto's:
Laatste verslag:
Reisduur:
Reisperiode:

Of schrijf je reisverhalen via de app

Met de Pindat App kun je offline reisverhalen schrijven en foto's toevoegen. Zodra je weer internet hebt kun je jouw verslagen uploaden. Ook via de app plaats je gratis onbeperkt foto's.



Klik op 1 van onderstaande knoppen om de app te installeren.