Marvāo, Tomar en Fatima

Portugal, Ortiga

Na twee dagen relaxen zijn we gisteren weer op pad gegaan. Onderweg naar Adega Major, een wijnboer in de regio Alenteja, reden we langs het stuwmeer Barragem de Beiver. Na wijn geproefd en gekocht te hebben, zijn we verder noordwaarts gereden naar Marvāo. De landschap bleef lang hetzelfde: heuvelachtig, grasvlakten met wat bomen en kuddes koeien. En natuurlijk de lange rechte wegen. Toen we in de buurt van Marvāo kwamen, veranderde het landschap, het werd meer bergachtig. Het pittoreske dorpje Marvāo ligt op een 862 meter hoge granieten klif. Het dorpje, en dan vooral de vesting, was van ver te zien. Marvāo is bekend vanwege zijn mooie ligging. De middeleeuwse vesting is goed onderhouden. We zijn over de vestingmuur naar het kasteel gelopen. Ook de overblijfselen van het kasteel waren vrij te bezichtigen. Vanaf de toren hadden we een mooi uitzicht over het dorp en de omgeving. We zijn door het dorpje teruggewandeld naar de camperparkeerplaats.
Van Marvāo zijn we naar Castelo de Vide gereden. Ook hier was een vesting, maar toen we de hoge trap zagen, hebben we besloten dat één vesting op een dag genoeg was. Het was inmiddels weer behoorlijk warm, het leek ons beter om een terrasje op te zoeken in plaats van te klimmen.
We hadden een mooigelegen camperplaats aan het stuwmeer Barragem de Povoā in de app CamperContact gezien. Dat leek ons een mooie overnachtingsplaats. Om de slagboom te openen, was het nodig om een QR-code te downloaden van een website. Maar helaas waren we in een gebied met weinig mobiel bereik, we konden de website niet openen. Ook het telefonisch contact leverde niet veel op. We besloten verder te gaan. Gelukkig hadden we een campinggids bij ons en konden we een camping gaan zoeken. De dichtstbijzijnde camping in de richting die we op wilden gaan, lag ook aan een stuwmeer. Na een uurtje rijden waren we bij Barregem de Ortiga. We moesten over de dam oversteken, over een smalle weg met stalen roosters. Een bijzonder geluid!
Vanmorgen waren we snel in Tomar, ons volgende doel. Vandaag zijn we over snelwegen gegaan, gisteren hadden we veel landwegen. Tomar ligt aan de rivier de Nabāo in een van de meest vruchtbare gebieden in Portugal. De omgeving is groen, heel anders dan Alentejo. De belangrijkste bezienswaardigheid is Convento do Cristo, klooster van Christus. Het is een groot complex. In 1160 is het gesticht door de religieuze ridderorde van de Tempeliers. Een deel van het klooster is inmiddels gerestaureerd en in een ander deel zijn de werkzaamheden in volle gang. We hebben een paar uur rondgewandeld in het klooster.
Op het Praça da Republika, het grote plein in Tomar, hebben we geluncht op het terras van Taverna Antiqua. Het was een oud pand, de achtergevel was uit de 14e eeuw. Binnen werd bij kaarslicht gegeten, er was geen glaswerk maar aardewerken bokalen en pullen. De recepten waren van vroeger, gelukkig kregen we wel bestek en er kon gepind worden. Het was een lekkere lunch. Na de lunch hebben we de Joodse synagoge uit de 15e eeuw bezocht. Het is de oudste synagoge van Portugal. We zijn door de winkelstraat en het park aan de rivier teruggewandeld naar de camper. In het park was een oud houten waterrad met kruiken.
Het was maar een goed half uur rijden naar Fatima, onze volgende halte plek. Toen we het plaatsje binnenreden, zagen we veel wandelaars met dezelfde t-shirts en veiligheidshesjes. Het bleken bedevaartgangers te zijn, die morgen, 12 mei, bijeenkomen voor de kaarsenprocessie op het immense plein voor het Sanctuarium. Pelgrims van over de hele wereld komen samen bij dit heiligdom in Fatima. Het enorme complex heeft twee basilieken. De witte basiliek is rijk gedecoreerd, de grote is strak vormgegeven en heeft 8500 zitplaatsen. Over het plein loopt het pad ter boetedoening naar de kapel ter Maria-devotie, sommige pelgrims lopen op hun knieën over dit pad. Op het plein liepen de groepen pelgrims langs het pad ter boetedoening naar de kapel.
Voor het complex is een grote parkeerplaats, een deel is voor campers bedoeld. Toen we daar aankwamen was het al erg druk, alles stond door elkaar, auto’s, busjes, campers. Gelukkig vonden we nog een plaatsje. Vanavond zochten alle pelgrims een slaapplek. Sommigen slapen in meegebrachte tenten op de grasveldjes van de parkeerplaats. Het is een gezellige drukte!

Geschreven door

Al 1 reacties bij dit reisverslag

Mooi pelgrimstocht

Jacques 2023-05-12 09:38:36
 

Over deze reis
Aantal reisverslagen:
GPS afstand deze dag:
GPS afstand totaal:
Aantal foto's:
Laatste verslag:
Reisduur:
Reisperiode:

Of schrijf je reisverhalen via de app

Met de Pindat App kun je offline reisverhalen schrijven en foto's toevoegen. Zodra je weer internet hebt kun je jouw verslagen uploaden. Ook via de app plaats je gratis onbeperkt foto's.



Klik op 1 van onderstaande knoppen om de app te installeren.