Jeetje was vliegt de tijd, alweer een dag in Ubud.
Ubud is het groene hart van Bali, tussen uitgestrekte rijstvelden met wuivende palmbomen en oprijzende vulkanen aan de horizon. Het is ook het culturele centrum van het eiland, met allerlei ambachtsdorpen in de omgeving waar beeldhouwers, schilders en houtbewerkers de mooiste kunstwerken maken.
We zijn hier voor vier nachten, dus kan er wat ondernomen worden. Vandaag staat een fietstocht op het programma. Zeker na een lange reis van zitten gisteren, een welkome afwisseling. Nu, achteraf gezien, een super gave excursie; met een mountainbike van de flanken van een vulkaan afzoeven en door rijstvelden en kleine dorpjes.
Per minibusje word je eerst naar Kintamani gebracht, waar je een supermooi uitzicht hebt op de Baturvulkaan (Gunung Batur) en het Baturmeer. Ook bezoek je een koffiefarm, waar onder andere de beroemde luwak-koffie wordt gemaakt (uit koffiebonen die eerst zijn verteerd en uitgepoept door civetkatten… juist ja). Verschillende soorten koffie en thee kunnen proeven. Daarna kan het feest beginnen: op de fiets en zoeven maar! Omdat je op een berg begint, gaat de hele rit van ongeveer 2,5 uur bergafwaarts. Geen enkele inspanning vereist dus, heerlijk!! Het enige dat je mag doen is remmen en "hello" zeggen tegen alle kindertjes die op je roepen.
In Bali speelt de godsdienst een belangrijke rol. Daar waar Indonesië bijna geheel de Islam belijdt, is op Bali de godsdienst het Balinees Hindoeïsme. Balinezen zijn dagelijks met deze godsdienst bezig, met name met het brengen van offers. Overal aan de huizen zie je kleine tempels met de offergaven ervoor.
De Balinezen leven niet zoals in Nederland, ieder in zijn eigen huis en los van de familie. Hier leven ze in familieverband binnen hun Kampong. Opa en oma leven met de kinderen en kleinkinderen samen. Alleen de dochters verlaten de Kampong als ze trouwen en trekken bij de Kampong van de man in.
Onderweg stopten wij bij een kleine familiecompound, waar je uitleg kreeg hoe eea in elkaar zit. Allereerst bij de ingang hangt op een bordje naast de deur hoeveel familieleden er wonen en van welk geslacht ze zijn. Dan is er het eerste huis. Daar woont het jongste gezin. Een ander huis iets verder ligt iets hoger. Dit behoort toe aan opa en oma. Het huis wordt ook gebruikt door jonggehuwden om de "honeymoon" door te brengen. Verder is er een keuken en badkamer en het tempelcomplex met de graven van de overleden familieleden. Er werd uitgelegd hoe men met overledenen omgaat en baby's, teveel om nu te noemen. Indrukwekkend, dat mag gezegd worden.
Ook hebben we een kijkje kunnen nemen bij de voorbereidingen voor een huwelijksceremonie. Hartstikke leuk om wat contact te hebben met de lokale bevolking en wij hebben er nog wat van opgestoken ook.
Ca 3 km voor de finish kreeg je de vraag gesteld of je met het busje de laatste 3 km wilde afleggen of met de fiets. Het zou een flinke klim zijn. Op een persoon na besloot de hele groep (Dennis/Samantha uit Nederland, Andrea/Chris uit Duitsland en iemand uit Maleisië en wij twee) om toch maar de fiets te pakken. Nou dat heb ik geweten.....in die hitte.....maaaaaaar.....heb het gehaald, ondanks dat de fiets niet in de kleine versnelling wilde. Math ging naar boven alsof hij niets anders gedaan had de laatste dagen. Goed he. Boven werden we onthaald met natte koude doeken en koud water. Deed dat fffff goed. Vervolgens een heerlijke Balinese lunch.
Nu genieten we van een ijskoude Bintang aan het zwembad nog een beetje na.
Om 17.30 uur zijn we samen met Andrea en Chris (slapen ook in dit hotel) eerst lekker gaan eten en daarna naar een dansvoorstelling (soort liefdesdans). Het regende pijpenstelen, maar och, we zaten droog.......
Geschreven door JosetteMath.vakantie