Vandaag treffen we Joop en Ada, de Vrienden uit Soest, op een terras in het stadje Tomar. Niet zo gek natuurlijk. Zij komen bij ons bij de camper een broodje eten voor we met elkaar op stap gaan naar Fatima.
Maar eerst een kleine omweg om het aquaduct te bewonderen. Dit was de toevoer van water voor het tempeliers kasteel op de heuvel. Oorspronkelijk 16 km lang, van de bergen naar het kasteel. Een gigantisch bouwwerk met togen en daaronder soms weer een rij togen. In ruimtes na zoveel meter werd het water ‘gedecanteerd ‘ , het vuil zakt naar beneden en het schone water spoelt verder.
Op naar het plaatsje Fatima. Tussen mei en october 1917 verscheen Maria 6 keer aan 3 herders, nog kinderen. De paus heeft in 1930 dit gebeuren erkent en Fatima is een bedevaartsoord geworden.
Voor meer interessante info kijk op
www.heiligen.net/Fatima. De eerste verschijning was op 13 mei 1917, vandaag is het 12 mei, de aanloop naar de 13e mei. Een enorme toeloop van pelgrims is het gevolg, individueel tot grotere groepen met zelfde shirt en een banier.
Op het gigantische terrein is een supermoderne kerk zaal gebouwd die wel, snel rekenend, 10 - 15.000 zitplaatsen heeft. De hele dag zijn er diensten/missen. Soms ook in andere talen dan Portugees. Indrukwekkend. Op Facebook heb ik korte fragmenten gedeeld, dit Pindat accepteert geen video’s.
Buiten wordt het steeds drukker, mensen brengen kaarsen naar een centrale plaats ter donatie. Daar worden ze in steeds brandende vuren gezet of gegooid. Bijzonder!!
In de catacomben onder het grote plein zijn vele ruimtes voor samenkomen. Één ervan is voor ‘biechten’. Er is een rij.
Overal klinkt het spreken en zingen vanuit de mis. Een indrukwekkend en ook emotioneel gebeuren. Daartussen te staan doet je wat.
Het plaatsje Fatima kent vele hotels, een sliert van souvenir winkeltjes die allemaal hetzelfde verkopen, zoals beeltenis van Fatima en kaarsen en stoeltjes om de processie bij te wonen. Ja, dit hele gebeuren is zeker een commercieel succes. Maar zolang zo’n massa mensen daar een goed gevoel aan overhouden is het mijns inziens goed.
Het plaatsje had voor de verschijning al de rnaam van een oosterse princes, Fatima. Zij trouwde met een veldheer maar stierf snel daarna. De veldheer liet een klooster bouwen met de naam Fatima en in de tijd ging het plaatsje ook zo heten.
De verschenen Maria wordt Fatima genoemd om de plaatsbepaling aan te geven. Zo ongeveer.
Vanavond om 10.30 uur is de laatste mis gevolgd door een processie over het plein van de duizenden pelgrims die een kaars dragen. Wij moeten nog terug naar Tomar en het gaat voor ons te laat worden. Genoeg indrukken op gedaan.
Terug naar Tomar, nog een bakkie in 23 gr. Het was een bijzondere ervaring vandaag en we nemen afscheid van onze vrienden.
Geschreven door Jacques-en-Lies.reisverhalen