23. Tinghir, Todrakloof

Marokko, Toudgha El Oulia

Don 7 mrt
We hebben besloten om eerst een paar daagjes rustig aan te doen.
Daarom rijden we naar de Todrakloof, kiezen voor Camping Atlas, omdat die de beste recensies heeft.
Een mooie camping, vanwaar we naar de kloof kunnen fietsen en meteen de palmentuin in kunnen wandelen.
Om 11 uur zitten we hier al lekker in het zonnetje koffie te drinken.
In de middag op de fiets naar de Todrakloof, dat is toch een heel andere ervaring dan met de camper zoals we in 2016 deden.
Het toeristische deel is maar kort, daar staat het dan ook vol met verkopers van sjaals, jurken, vesten en tapijten.
De kloof is zo smal dat er net plaats is voor de weg en voor de rivier die er ook door stroomt.
Heel bijzonder is dat na dit toeristische deel er verderop helemaal geen water meer in de rivier is. Pas op de terugweg krijgen we door dat ìn de kloof een natuurlijke bron is, waar al dat water uit stroomt. De bevolking uit de bergen komen hier flessen met water vullen om op ezeltjes naar huis te brengen. Hier moeten ze nog echt moeite doen voor schoon drinkwater.
Wij fietsen na de kloof nog zo'n 10 km door tussen de hoge bergen en nog enkele kloven. Dezelfde route terug met sterke tegen wind, gelukkig bergafwaards, totaal 30 km.

Vrij 8 mrt
We moeten even naar een ander plekje verhuizen, want er komt vandaag een Spaanse groep. Dat is geen straf, we krijgen een prachtig plekje met eigen terrasje aan de rivier en uitzicht op de palmentuin. Heerlijk weer even tussen het groen te zitten.
Rustdag vandaag, wasje doen, haren knippen en relaxen in het zonnetje.

Zat 9 mrt
De vallei van Tinghir is van oudsher al veel in gebruik, daar zal de bron in de Todrakloof mede oorzaak van zijn. Er waren hier in de vallei tussen Tinghir en de kloof (10 km) vier Kasbahs, nu alle tot ruïne geworden. Toen zo'n 60 jaar geleden de wegen werden aangelegd zijn de bewoners langzaamaan verhuisd naar de wegen aan de randen van de Oase en de kasbahs zijn tot ruïne vervallen.
We wandelen kris kras door de oase en door de eerste kasbah ruïne begeleid door een local die ons van alles gaat uitleggen. Zonder hem waren we niet op al deze plekjes gekomen. Onderweg drinken we samen Berberthee bij het uitzichtpunt. We lopen tussen allerlei veldjes met diverse groentes en fruitbomen. De amandelen en vijgen zijn al groot hier, de abrikozen en perziken bloeien nu. Mannen aan het werk met het land en de ezels . Vrouwen doen de tapijtwas in de rivier, navraag leert dat de gewone was in de wasmachine gaat.
Onze ongevraagde gids krijgt natuurlijk een kleine beloning voor zijn diensten.
De rest van de dag lezen, relaxen en een tajine eten in het restaurant.

Zon 10 mrt
We hebben nu definitief besloten om niet naar Merzouga met de rode zandduinen te gaan.
De weersverwachting in de Hoge Atlas is voor vandaag nog niet goed. De afgelopen dagen was daar weel regen, wind en zelfs wat sneeuw, door een groot lage druk gebied.
Morgen zal het daar ook weer goed zijn, daarom blijven wij nog lekker een dagje hier.
We maken weer een fijne wandeling van ruim 5 km door deze mooie groene palmentuin. Er is hier echt heel veel water en dat is te zien ook.

Wel even een verrassing..... De tijd is vandaag een uurt teruggegaan, bij ons is het nu een uurtje vroeger (GMT wintertijd). Dat is voor de ramadan die vandaag start. Op 10 april gaat de klok weer terug.

Boularme - Tinghir 62 km
Camping Atlas 3x € 13,50

Geschreven door

Al 5 reacties bij dit reisverslag

Je moet even je best doen maar op de fiets beleef je deze routes intenser als met de camper. Mooie uitzichten gezien en lekker kopje thee als beloning

Marriet 2024-03-09 20:49:03

Mooi oase gebied daar, zo wisselend met gebergte eromheen

Bianca 2024-03-09 20:58:30

hoi, het zuidelijk deel v an Marokko is toch verrassend anders dan het midden en noorden. Vanaf de Agadirs (nooit geweten dat dat zo heette) is het boeiender en ben ik zelfs een beetje jaloers! Ik ken de "bewoonde" bergen vanuit Cappadocië maar ben er nooit zover in geweest. Na de steenwoestijnen nu weer wat meer groen. Wat is de kracht van water en wind toch groot, prachtig die kloven . En wat leven ze daar met wat de natuur ze biedt en wat zich voordoet; hele kasbahs leeg en verlaten en elders opnieuw beginnen.

Marieke 2024-03-10 09:22:53

Hallo adrie en Gre, een belevenis weer met echt leuke foto's. ezeltjes vol gepakt en beslist bewoners die anders en bijzonder leven. Ja het feit, waar water en beschutting is trekken mensen naar toe. zoveel fruit aan de bomen en toch ook groente veldjes. een leven met en in de natuur. Palmbomen en watertje er naast, geweldig. veel plezier en genieten ook. daaaag gr. Fanny

Fanny 2024-03-11 11:13:08

Wat een prachtige plaatjes Heerlijk om zo weer even mee te reizen

Erna 2024-03-11 17:53:24
 

Over deze reis
Aantal reisverslagen:
GPS afstand deze dag:
GPS afstand totaal:
Aantal foto's:
Laatste verslag:
Reisduur:
Reisperiode:

Of schrijf je reisverhalen via de app

Met de Pindat App kun je offline reisverhalen schrijven en foto's toevoegen. Zodra je weer internet hebt kun je jouw verslagen uploaden. Ook via de app plaats je gratis onbeperkt foto's.



Klik op 1 van onderstaande knoppen om de app te installeren.