Zo 20 oktober
Het schiereiland waarop Jaffna ligt gaan we vandaag verkennen. Omdat wij hebben aangegeven graag het platteland met zijn bevolking te willen zien, worden langs allerlei kleine lokale weggetjes naar een paar bijzondere plaatsen gebracht. We zien o.a. kleinschalige rijst velden, cassave veldjes, bananen plantages en ander fruit. Dicht bij de stad Jaffna zijn de huizen nog redelijk groot een beetje in koloniale stijl, verderop steeds armoediger en op sommige plaatsen volledig in verval. Hier zijn ook grote stukken land overwoekerd en al jaren niet meer in gebruik. Misschien wel vanaf het begin van de burgeroorlog (Tamils – Singalezen 1980-2009), terwijl voorheen dit gebied de voedselschuur van Sri Lanka was.
Vanuit Jaffna gaan we noordelijk naar Kantharodai, een archeologische opgraving, van kleine boeddhistische stoepa’s, deze zijn pas in 1966 ontdekt.
Een stukje verder is een zeer speciale bron, de Nilavarai Well, van wel 52 m diep die oneindig op hetzelde niveau blijft, ongeacht hoe veel water eruit wordt gepompt. Tot 18 m zoet water en dieper zout, heel bijzonder.
Bij de kust ligt de oudste Shiva tempel in Jaffna, Keerimalai Naguleswaram. Echt mooi zowel van buiten als van binnen, er vindt nog steeds renovatie en vernieuwing plaats. Hier ontmoette ik een oude opper priester, die met mij een gesprekje aangaat.
We rijden een lang stuk evenwijdig aan zee, soms een klein zandstrand, maar meestal wat rotsen/dood koraal langs de kust. Met mooie uitzichten, palmbomen en de zee op de achtergrond rijden we tot het meest noordelijke punt van Sri Lanka, Point Pedro. Hier is een zandstrandje met een aanlegplaats voor kleine en grote vissersbootjes.
Dan is het tijd om terug te keren om te lunchen bij locals thuis, project "Resirest". Daar worden we vriendelijk ontvangen door de gastvrouw, haar zus en een dochter van negen, die al redelijk engels spreekt. We krijgen hier een lekkere curry geserveerd op een bananenblad en we eten met de handen.
Eind van de middag gaan we even naar de dokter, want Marieke heeft al een paar dagen last van haar oog. Ze krijgt antibiotica druppels en een zalfje voor deze ontsteking. Hopelijk nu snel beter.
Om vijf uur is er een ceremonie in de mooiste en heiligste hindoeïstische tempel, Nallur Kandaswamy-tempel. Mannen moeten hier met ontbloot bovenlijf naar binnen. Tijdens de ceremonie wordt door de hele tempel gelopen met vlammetjes en alle beelden worden gezegend. Begeleidt door een trommel en een fluit, een heel bijzonder gebeuren.
We gaan nu een lekker ijsje scoren, bij Rio Ice Cream, de beste zaak in heel Sri Lanka, volgens Haresh.
Tot slot gaan we opnieuw naar hetzelfde gezin voor het diner. Heel leuk dat het meisje van 9 voor ons danst, een klein talentje. Het eten was vanavond niet echt lekker, we houden niet van viskoppen.
Geschreven door Adriegrevankampen.reisblog