Kanoën op de Trebizat

Bosnië en Herzegovina, Capljina

Capljina
Vanwege Corona heb ik voor het eerst de app van buitenlandse zaken geïnstalleerd. Ze verwijzen door naar een handige app waarop je kan zien welke natuurgebieden vrij van mijnen zijn. Ook zegt de app dat je je bij lokale politie moet melden als je in een appartement of bij vrienden verblijft. Als ik bij het politiebureau ben zijn ze allervriendelijkst - na een paar telefoontjes komt er iemand die beetje Engels spreekt. Ik vertel over mijn reisplan en hij zegt me dat registreren niet hoeft als ik niet langer dan twee dagen op dezelfde plek ben.

Capljina ligt tussen twee natuurfenomenen in (hutovo blato en de rivier de Trebizat met de kravica-watervallen)waar bussen uit Sarajevo, Mostar en Dubrovnik heen rijden. Zijn dure excursies en alleen voor groepen te boeken. Maar het gaat me wel lukken daar op eigen houtje te komen. De lokale infrastructuur is totaal niet ingericht op touristen, al helemaal niet zonder auto. Het piepkleine bureautje voor tourisme is dicht. Ook het loket bij het busstation gesloten. In de supermarkt maak ik de fout niet in de voor mij onzichtbare rij te gaan staan tot ergernis van een andere klant. Gelukkig ligt er bij voorverpakte kaas ook sir uit Herzegovina. Heb ik toch wat ik hebben wil. Ik app Ilyana van wie ik het appartement huur of ze weet waar ik een fiets kan huren. De winkel waar zij naar verwijst - ze is niet zeker van de naam - is niet op de plek die zij wijst.

Google maps helpt en helpt niet
De georganiseerde tochten die je op internet kunt vinden zijn alleen voor groepen. Ik vind via google maps een klein restaurantje op 2 km dat "Hercegovka Canoe" heet. Ik stuur ze een berichtje met hulp van Google translate en ben welkom. Google maps is niet helemaal betrouwbaar want halverwege de route kom ik een legerbasis tegen. Wel aardige soldaten die het restaurant niet kennen maar wel zeggen dat de basis niet zo groot is en het niet veel tijd zal kosten eromheen te wandelen. Mooi gebied veel moestuinen met pompoen, druiven, vijgen , granaatappel, tomaten, kiwi, citrusvruchten. Biologisch dat wel, maar aan de auto's te zien - oude Renaults en kleine Volkswagens die net niet uit elkaar vallen, veelal zonder nummerbord - zal een moestuin eerder uit noodzaak dan uit idealisme gedreven zijn.

Restaurant Hercegovka
Bij het restaurantje - gave idyllische plek word ik hartelijk ontvangen - ik bestel koffie en zeg alle tijd te hebben. Het duurt nog even voordat ik het water op kan. Er komt later vandaag een groep en dan kan ik mee. Voorlopig zit ik prima onder de bomen op een sfeervolle plek. Art Nouveau in Herzegovina op het waterflesje 😀. Ik vertel dat ik viool speel en onderweg ben naar Boekarest naar mijn vioolleraar. De gastheer verteld dat ze hier ook een groepje hebben dat musiceert. Een priester organiseert zelfs internationale masterclasses.

Ik ga lekker tekenen en wacht af. Echt tekenen is het niet- verhoudingen kloppen voor geen meter, meer een verbeelding van indrukken en herinneringen die ik wil vasthouden, maar hij vindt het leuk als souvenir aan ons gesprek. Zeljko vertelt dat vroeger directeur van een school was. Ook assistent van burgemeester is geweest en zich bezig hield met tourisme.

Over Zeljko (via google translate prima te begrijpen)
https://www.klix.ba/vijesti/bih/gradnjom-fakulteta-u-capljini-zele-stvoriti-bolje-uslove-za-ostanak-mladih/160513043

https://bljesak.info/business/flash/dvogodisnjim-projektom-stvoreni-preduvjeti-za-ocuvanje-pticjih-vrsta-na-podrucju-capljine/109475

Hij vertelt me dat hij graag met internationale groepen werkt. Als hij hoort dat ik uit Den Haag kom, zegt hij me dat dat gevoelig ligt hier. Dat is logisch , stad van het vredestribunaal. Je weet nooit wat het persoonlijke verhaal is van de mensen die je tegenkomt.

Ik was rond half twee bij het restaurantje en rond half vijf begint het te regenen. Tegen vijf uur komt de groep waar ik op moest wachten. Ze installeren zich, je kunt hier ook overnachten - leuk adres als je hier ooit bent! Na het onweer tegen zes uur de rivier op.

Kanoën op de Trebizat
Kanoën op de Trebizat is heerlijk! Picknick en camping plekjes langs de rivier. Helblauwe libellen. Veel vissen in het heldere water. De groep ben ik snel kwijt en na een stukje stroomopwaarts ga ik met de stroom mee. Overmoedig neem ik een watervalletje van een halve meter. Probleem is hoe ik de kano weer naar boven krijg. Het lukt me prima om deze naar een rustig hoekje te manoeuvreren. Dan toch maar tot aan mijn knieën het water in om de kano te tillen. Die is dus te zwaar in mijn eentje. Ook is het lastig op blote voeten om grip te houden op de bodem Plan B een hefboom en helling maken om de kano over de stroomversnelling heen te tillen. Al gauw ben ik helemaal nat, maar ik vind wel de takken die ik nodig heb. Het lukt me na enig doorzetten uiteindelijk wel. Na het overbruggen van een stroomversnelling en bijna een verkeerde afslag vind ik het restaurant terug.

Ik krijg iets lekkers en bier cadeau en het aanbod om morgen gratis te komen kanoën. Ik vertel dat ik naar Hutovo Blato wil. Zeljko heeft ook daar gewerkt en zegt me dat ik beter in mei kan terugkomen omdat het water nu zo laag staat. Het is inmiddels te laat om terug te lopen dus ik blijf nog even en laat dan een taxi bellen. Die is overboekt dus brengt zijn dochter me zelf naar mijn appartement.

Herzegovka is een hele fijne plek ! Ik voel me vrij, welkom en thuis. Ze hebben ook kamers en verhuren een huisje, regelmatig live-muziek en heerlijk eten. Met auto of fiets ideale uitvalsbasis om deze omgeving (maar ook Dubrovnik of Mostar) te verkennen.

https://www.facebook.com/canoerestauranthercegovka/

Geschreven door

Al 2 reacties bij dit reisverslag

Wat een belevenis. Die plek is mooi zeg!

Tiny 2022-08-11 09:18:15

Ze hebben ook een huisje te huur: iets voor volgend jaar mei? Al is zonder auto alles best ver weg, is taxi hier ook goedkoop.

tobia 2022-08-11 11:12:25
 

Over deze reis
Aantal reisverslagen:
GPS afstand deze dag:
GPS afstand totaal:
Aantal foto's:
Laatste verslag:
Reisduur:
Reisperiode:

Of schrijf je reisverhalen via de app

Met de Pindat App kun je offline reisverhalen schrijven en foto's toevoegen. Zodra je weer internet hebt kun je jouw verslagen uploaden. Ook via de app plaats je gratis onbeperkt foto's.



Klik op 1 van onderstaande knoppen om de app te installeren.