Elke vakantie zit er wel een minder hotel bij. Bij deze dit boutique hotel in Kuching.Geen lovende recenties van ons hoor. Best wat minpunten die vanmorgen nog eens werden onderstreept bij het ontbijt. Om 7.00 uur was er niets en het was al niet veel🤪. Eindelijk komt iemand op z'n gemak aangesloft, oei, die heeft er geen zin in. Om 8.00 uur staat de volgende gids voor de deur: Lemon. We gaan in een grotere groep (21 personen) naar de longhouses in Batang Ai. Rugzakjes zijn ingepakt, de koffers blijven nu echt achter. Bij het uitchecken nog gemopperd over het sjouwen vd koffers. Op de meeste plekken moet je de kofferdragers van je afslaan. Hier krijg je niemand gemoved om je te helpen🥴. Het eerste stuk leggen we af in een touringcar waarin we een ' lesje' krijgen over de ibanstam die van oorsprong van West Indonesië komt. In een longhouse wonen meerdere mensen samen in één grote ruimte. Wij gaan aan de overkant vh longhouse overnachten in een simpel questhouse, matrasje, lakentje en klamboe🫣.
Het is een hele verplaatsing ernaar toe. In de touringcar enkele uren en dan met een longtailboot, weer enkele uren. Regelmatig wordt gestopt. De markt in .....wordt bezocht. De groente, het fruit èn de vis zijn keurig uitgestald. Bijzonder zijn de visjes in een waterfles. Zoals op al die markten is er genoeg te eten en drinken, er wordt stevig gekokkereld.Zo'n markt blijft een lust voor het oog aan kleuren.
Iedereen moet waterschoenen kopen omdat de waterstand laag is en we regelmatig uit de boot moeten stappen🤔. Dat zal pas in het tweede gedeelte zijn, na het passeren van de stuwdam.
Lemon vertelt over de tribe en hoe alles evolueert en er voor de volgende generatie wss geen iban of andere tribes over zijn, die bezocht kunnen worden in de jungel.Iban waren headhunters🤔. In Lachau, klein plaatsje, wordt geluncht. Ondanks dat het rijst is, smaken de gerechten heerlijk. Bakbanaantje als toetje😋. Maleisië heeft een complexe geschiedenis. De Engelse inslag en de grote getalen chinezen hangt ermee samen. Frans: in WO2 werd Maleisië bezet door de Japanners. De Britten en Chinezen hebben voor de bevrijding gezorgd, waarna Maleisië een Britse kolonie werd en de chinezen zijn blijven hangen. In KL is een monument voor de slachtoffers van toen. Meer zie je hier niet.
En dan zijn we bij de pier voor de boottocht om naar het verblijf te gaan. Een tocht van 3 uur over het stuwmeer😱. Vier personen in een smalle longtailboot.Boh, heel wiebelig.En waarom zit dat vrouwtje voor in de boot? Dat wordt ons later pas duidelijk. De lucht ziet dreigend uit, hopelijk gaat het niet regenen. Het eerste uur gaat het goed, klein buitje. Maar dan plenst het behoorlijk. Net te laat voor de poncho worden we zeiknat.Doemt ook nog de stuwdam op. Allemaal uit de bootjes en een glibberig pad over land nemen (met die waterschoenen zonder pasvorm en grip). De bootjes worden over de stuwdam getilt, zwaar werk voor de bootmannen en de vrouwen die voorin zitten want de bagage moet ook gesafed worden. Dat duurt best een poosje. We zijn de eersten die weer kunnen instappen met de boodschap "je zult nu vaker moeten uitstappen want het water staat enorm laag".Wat een gave rit, telkens door stroomversnellingen. De bootman stuurt vaardig maar er zijn enkele plekken waar de vrouw voorin moet helpen. Ze heeft een stok en duwt waar het nodig is. Een paar keer stapt ze uit om aan de boot te duwen als die vast zit. GAAF,COOL, GEWELDIG,BIZAR!!De Efteling is er niets bij🤣🤣. Dit zal ons lang heugen.En alle lof voor de stuurman en de dame👌.
De Naga Sampan lodge is basic maar prima in orde. We hebben een eigen toilet en douche, fijn, daarop hadden we niet gerekend.Het avondeten is goed verzorgd. Als één vd groenten eetbare varen, heel apart. Aansluitend bezoeken we het longhouse. We krijgen een glaasje rijstwijn aangebonden en er wordt een of andere traditionele dans uitgevoerd. Rond 21.30 uur duiken we onze kamer in. Om 22.30 uur gaat het licht uit, electriciteit gaat mbv een generator.Geen airco of ventilator🥴.Snel onder de klamboe en genieten van een klamme nacht.
Geschreven door Travelers.reisverhalen