De Dender stroomopwaarts - van Ath naar Erbisoeul (27km)

België, Ath

Rust roest dus ik maak mij maar uit de voeten vandaag. Ik dacht dat het een wat saaier traject zou worden, maar niets blijkt minder waar te zijn.

Mijn gps heeft last van ochtendhumeur, ik gaf hem nochtans ook een dagje rust. Al snel vind ik de gekende streepjes terug en ga ik via de markt richting station. Langs het kanaal heb ik nog een mooi zicht op de stad met de kenmerkende St Julien toren en Dendersilo's.
Na wat wegenwerken volg ik een smal pad net langs het kanaal Ath-Blaton dat niet meer bevaren wordt. Een eenzame visser begroet me. Ik passeer enkele sluisjes en kom dan aan een meer dat ontstaan is uit de voormalige steengroeve. De blauwsteen van Maffle was een bekend streekproduct. Nu merk ik ook blauwwieren...

Het is heel fijn lopen op het bredere zachte bospad. Het Grote Routepad overlapt ook ruim vijf kilometer met de Camino naar Santiago de Compostela. Zo heb ik weer mijn stukje pelgrimsroute gewandeld.
Het wordt even donkerder in de tunnel onder de spoorweg. Ik dwars een paar keer de oostelijke Dender die hier maar een beek is en kom dan in Arbre.
Het viaduct van de tgv, één van de langste in Europa, staat in schril contrast met de oude brug bij een oude watermolen. Ik hoor de schelle roep van een ijsvogel en zie hem/haar net voor me opvliegen. Op de foto is nog net een blauw stipje te zien. Ik blijf dit een leuke waarneming vinden, zie ook vorig fietsreisverslag.
Dan loopt de route even onder het TGV-viaduct door (lijn Brussel-Rijsel).

Iets verder volgt het pad ruim een kilometer de gewone spoorlijn. Eerst is het door het natte gras maar dan kom ik in een wat netelige situatie. Op het eind verbreedt het pad gelukkig.
De imposante watermolen van Mévergnies is de volgende fotohalte. De molen zou in 1700 gebouwd zijn en diende als graanmaalderij.
De route zigzagt dan kort door een nieuwe woonwijk en dan sla ik het smalle pad 'chemin de moulin' in.

Dat brengt me tot Brugelette waar ik even pauzeer in een bosje. Dan volgt het ene na het andere smalle pad tussen afsluitingen, muren en hagen.
De GR129 overlapt een heel eind met de GR121 dus de route is dubbel gemarkeerd in witrood en geelrood.

Een eerste lange veldweg van 2,5km loopt niet ver van het domein van Pairi Daiza. De oude abdijtoren van de voormalige cisterciënzerabdij (12e E) toornt boven het park uit. Op de veldweg lijkt een tapuit me de weg te willen tonen door steeds korte stukjes voor me uit te vliegen en te kijken of ik wel volg. Ook een heel mooi vogeltje trouwens - ik zag er al heel wat tijdens deze trektocht.
Het is een lange bijna rechte veldweg tussen graanstoppels en suikerbieten. In de zomer moet dat hier bakken zijn! Tiens, het ìs zomer...?

Na de wat dorre doortocht volgt wat vergroening en passeer ik nog een paar keer de Dender om dan in Lens te arriveren. Dit lijkt me een wat verwaarloosd stadje/dorp maar de GR kiest hier wel een leuke route. Aan het gemeentehuis en bibliotheek is een mooi parkje aangelegd met prieel dat uitnodigt voor een picknick.
In de gratis boekenkast vind ik wel iets heel toepasselijk (zoom in op de foto!).

Nog heel even volg ik de Dender. Ik zie een mooi boerenpaard dat me altijd doet denken aan mijn kindertijd toen ik op vakantie bij een tante en nonkel in Tielrode/Elversele bij boer Ward -als ik het gied heb- om botermelk ging. Ik denk dat ik zelfs even op het paard mocht zitten. Of deze herinnering correct is, zou ik nog even bij neef Ivo/nicht Kris moeten verifiëren... in ieder geval het is een mooi beest, zo'n boerenpaard.
Andere paarden zijn hier trouwens ook, in grote getale zelfs, en manèges ook.

Er volgen nog een paar lange veldwegen in de omgeving Erbaut. De grote weg naar Ath zorgt hier voor wat vervelend achtergrondgeluid. Ik zie in de verte iets groot en rood liggen op het pad. Het blijkt een slaapzak te zijn. Zou dit van een wandelaar zijn? Er is helaas al menig tractor en paard over gereden, dus hergebruik wordt moeilijk.

In Erbisoeul moet ik de GR-route verlaten om mijn slaapplek te vinden, zo'n 4km verder. De helft hiervan gaat helaas langs de drukke weg naar Ath, al stap ik bijna sneller dan de auto's die in file staan door wegenwerken.
Iets voor 15u30 bereik ik mijn AirBnB plekje.

Routescore: bijna 3,5
Andere GRtrekkers: 0
Weer: zwaar bewolkt, beetje zon late namiddag
Hartelijke begroetingen: vrijwel iedereen die ik tegenkom, ik ben duidelijk in Wallonië! Maar veel volk zie ik opnieuw niet...

Geschreven door

Al 12 reacties bij dit reisverslag

Ward was zeker onze melkboer maar van paarden daar herinner ik mij niks meer... Het geheugen is selectief zeker?

Ivo 2021-08-30 21:52:59

Ik denk dat Kris daar bij was. En in mijn hoofd was het ergens aan een graanveld. Was dat dan Tielrode of Elversele? Groeten!

eriks.reisverslag 2021-08-30 22:57:24

Zo boeiend en verrassend allemaal! Tof om ons zo mee te nemen op je pad 🚶🚶‍♀️

Griet 2021-08-31 07:52:26

"Curieus" hoe jij met je jaar voorsprong soms anekdotes en herinneringen beschrijft die mij niets (meer) zeggen.

Joris 2021-08-31 07:57:46

Aangenaam om te lezen. Succes. Groetjes Marc.

Schaut Marc 2021-08-31 08:47:22

Super !! Typisch Jou . Zonder forceren, rechtuit je doel .. Nooit opgeven.. genieten.

Stephaan De Roo 2021-08-31 09:08:30

Gisteren op je rustdag in Ath heb je een foto geplaatst van een Donjon. In Amelgem (grens Meise met Brussegem) staat er ook een Donjon. De laatste jaren was die helemaal vervallen maar nu is die gerestaureerd. Heel mooi en een uitstapje waard. Nu ik niet meer in Meise woon...

Lou 2021-08-31 09:21:42

Erik,dat was in Tielrode....maar dat paard...was in je dromen...??😉

Kris 2021-08-31 14:24:26

Ik zal het dan nog eens aan Geert vragen :). Ben toch vrij zeker hoor. Maar niet of ik er effectief op durfde of heb gezeten. Maar t was een leuke tijd!

eriks.reisverslag 2021-08-31 17:45:25

In Tielrode had je een ijskreemventer met paard en kar die ook in de Hofstraat langskwam. Soms ging Joske bij hem in het dorp langs om er ijs te kopen. Misschien ben je daar ooit mee naar toe geweest. In elk geval: geniet verder van je prachtige tocht!

Stefan 2021-08-31 19:21:19

Nonkel Stefan: de ijskreem herinner ik me als ijsliefhebber uiteraard ook nog. En ook de kwade poedel van de verkoper die me eens tekeer ging. Maar misschien is wat jij zegt dan toch wel de link. Ijskreem in plaats van botermek. Anders zal ik eens een hypnosesessie doen om de vage herinnering concreet te maken. Groeten!

eriks.reisverslag 2021-08-31 21:22:26

twas allemaal een nare droom, om met je gedachten bij willy naessens en waregem koerse te zitten. we doen weer voort ....courage grote broer van mij en breng maar een dinantse koek mee voor mij op de terugreis, gr p

pieter marrecau 2021-08-31 23:13:30
 

Over deze reis
Aantal reisverslagen:
GPS afstand deze dag:
GPS afstand totaal:
Aantal foto's:
Laatste verslag:
Reisduur:
Reisperiode:

Of schrijf je reisverhalen via de app

Met de Pindat App kun je offline reisverhalen schrijven en foto's toevoegen. Zodra je weer internet hebt kun je jouw verslagen uploaden. Ook via de app plaats je gratis onbeperkt foto's.



Klik op 1 van onderstaande knoppen om de app te installeren.