Dag 10 en 11: Noord IJsland

IJsland, Myvatn

Dag 10: Laugarbakki / Gauksmyri - Myvatn (301km)

Vandaag verlaten we de Westfjords en vervolgen we de route over de Rondweg 1 door het noorden. Betekent niet dat we geen fjorden meer zien, want ook het noorden heeft een fjordenkust met een paar lange smalle fjorden. Die liggen mooi ingeklemd tussen de bergen waardoor het daar heel groen is. Het water in deze fjorden worden stroompjes die zich door de groene graslanden slingeren. Ideaal voor het houden van IJslandse paarden en schapen. Het is ook de tijd van het jonge grut. Dus veel veulens, lammetjes en kuikentjes. Het weer is heel aangenaam. Geen volle zon, maar wel 17 graden.

Voorbij Akureyri ('eyri' = delta), met slechts 17000 inwoners toch metropool van het noorden genoemd, worden we verrast met Jolagardurinn ofwel The Christmas Garden. Een lief koekjeshuisje met binnen kerstdecoraties van over de hele wereld, traditionele IJslandse kerstsnuisterijen en handwerk van lokale crea-bea's. Verder in de tuin een prachtige farmersmarktwinkel, een stalletje met IJslandse lekkernijen en koffie/thee, een wensput, huisjes voor trollen èn de grootste adventkalender ter wereld. Het koekjeshuisje met kerstdeco's is natuurlijk enig. Zoveel moois, lekkers en blingbling, allemaal prachtig uitgestald. Maar de topper is de kalender. We konden er ons niets bij voorstellen (wie wel?) en waren dan ook totaal verrast.
Naast het kersthuisje stond een torentje met smal trapje dat naar een klein deurtje leidde. Wat denk je? In de toren waren verdeeld in de rondte en over de hoogte voor alle dagen van de advent houten luikjes aangebracht. In elk luikje stond tekst uit een sprookje of bekend kinderverhaal. En om dat luikje was dan een fragment geschilderd van dat betreffende sprookje. Heel liefjes en decoratief. Zo'n leuk idee! Heel bijzonder. Echt, daar wordt jong en oud blij van 😊 We zijn immers allemaal opgegroeid met sprookjes en verhaaltjes.

Ringweg 1 volgend komen we nog langs een waterval. De zoveelste, maar toch weer mooi en anders dan de voorgaande. De Godafoss (godenwaterval) waar over een breedte van 30m het snelstromende water 12m met veel geraas de diepte in stort.
Volgens de overlevering werden hier bij de afschaffing van het oude Vinkinggeloof de afgodsbeelden in gegooid. Vanaf dat moment waren de Vikingen Christenen.

Ons hotel ligt aan het Myvatn-meer, in een zeer actief vulkanisch gebied. Mmm, Myvatn betekent 'muggenmeer' omdat er 's zomers op windstille dagen (die zijn gelukkig sporadisch) veel muggen uit het water komen. Oef, daar wordt een mens niet blij van - en ik al helemaal niet!! Weliswaar zouden het muggen zijn die niet steken. We zullen zien de komende dagen ...

De dag na een voortreffelijk buffet afgesloten met een leuke voetbalwedstrijd: dames Nederland tegen Zweden 1-0 en dus finale op zondag.

Dag 11: Myvatn

Het wordt een rondje meer vandaag. Het natuurreservaat Dimmuborgir (duistere burchten) is onze eerste stop. Hier zijn fascinerende rotsformaties ontstaan die bestaan uit vulkanisch gesteente. Ze ontstonden 3000 jaar geleden bij een uitbarsting. Volgens de IJslanders is het ook thuis van de 13 zogenaamde Yula Lads. IJsland heeft een kerstfolklore met deze trollen in de hoofdrol. In de periode voor de kerst komt er elke dag een uit de bergen voor de kerstviering. Ze laten kleine cadeautjes achter in kinderschoentjes die in kinderkamers op de vensterbank staan. Stoute kinderen vinden een 's morgens een aardappel in de schoen! Na 24 december verdwijnen ze weer. Volgens de folklore wonen ze hier in de rotsformaties, maar in de zomer slapen ze. Wij missen ze dus ;-) Zodra de winter begint, worden ze wakker. De IJslanders zijn dol op dit soort oude verhalen.
We maken een mooie wandeling tussen de lavarotsen. Heel apart landschap.

Verder op ligt de Grjótagjá, een warm water lavagrot waar tot midden jaren '80 werd gebaad. Maar tijdens een vulkaanuitbarsting steeg de watertemperatuur plotseling naar 50-60 graden. En daarmee was het baden afgelopen. Ook deze grot is decor geweest in de serie Game of Thrones.

We nemen nog een kijkje bij het geothermale Myvatn Nature Bath, waar we misschien morgen gaan badderen. Best lekker, weer zo'n relaxt warm bad in de buitenlucht. Rondom het nature bad komt overal stoom uit de grond. Er is zelfs een hot spring waar het water met kracht en enorm veel lawaai uitspuit. Het is afgezet omdat het water 100 graden is. Een verbrande toerie is immers slecht voor de business.

Aan de voet van de pastelkleurige Namáfall-berg ligt een gebied vol kokende en pruttelende modderpoelen. Ff doorbijten hier, want door de zwavelhoudende gassen die vrijkomen, ruikt het naar rotte eieren. Al wennen we daar vrij snel aan. Tegen de achtergrond van deze prachtige berg, is het hier wel heel mooi. De zon schijnt fel waardoor de kleuren intens zijn. https://youtu.be/D57Pca0K_T8

Het rondje maken we af zodat we weer bij ons hotel zijn. Tijd voor een spelletje Kolonisten (de stand is 6-5 voor Joske).






Geschreven door

Al 1 reacties bij dit reisverslag

Wat bijzonder zo'n kerstwinkel daar. Grappig. Bijzonder landschap ook. Geniet er nog maar even van! Groetjes Silvia

Silvia 2019-07-04 19:18:23
 

Over deze reis
Aantal reisverslagen:
GPS afstand deze dag:
GPS afstand totaal:
Aantal foto's:
Laatste verslag:
Reisduur:
Reisperiode:

Of schrijf je reisverhalen via de app

Met de Pindat App kun je offline reisverhalen schrijven en foto's toevoegen. Zodra je weer internet hebt kun je jouw verslagen uploaden. Ook via de app plaats je gratis onbeperkt foto's.



Klik op 1 van onderstaande knoppen om de app te installeren.