Zoals meestal zitten we rond 9.00 uur weer in de auto. Het is 227 km maar doordat het allemaal binnenwegen zijn gaat de reis toch 4,5 uur duren volgens de navigatie.
We steken de vlakte van Thessalië over. Katoenplantages te over. Het is oogsttijd en de zijkanten van de wegen liggen bezaaid met bolletjes witte katoen. Eigenlijk heel leuk voor kerst i.p.v. sneeuw....
De vlakte is saai en het wordt pas leuk als we hem verlaten en het Parnassos-gebergte inrijden.
De navigatie neemt een binnenrweg en we gaan met een forse klim de bergen in. Mooie huizen. Welgestelde buurt.
Als we richting ons verblijf komen blijken we geboekt te hebben in een wintersportcentrum. Té grappig....skilessen, wintersportkleding en dat bij 25 graden.
Er had natuurlijk een lichtje moeten gaan branden bij mij toen ik boekte in Domotel Anemolia Mountain resort.
Een gigantisch hotel waar enkele auto's voor de deur staan (2 mensen van de staf wat personeel en een enkele gast!!! Het binnenzwembad is voor ons alleen. Het blijkt echter Spartaans koud te zijn. Dat is dan weer jammer maar natuurlijk zwemmen we wel.
Maar eerst lekker lunchen. Daarna rijden we ff door naar Delphi om vast een kijkje te nemen.
Voor de oude grieken was Delphi het centrum van de wereld en tegenwoordig staat ook Delphi op de werelderfgoed-lijst.
Hier stap je in de voetsporen van de pelgrims vanaf de 12e eeuw voor Chr.
Duizenden pelgrims wonnen hier advies in bij de beroemdste ziener van de oudheid.
Het orakel was een mengeling van een waarzegster en een wijze vrouw gekozen uit de oudere plaatselijke boerenvrouwen (Pythia, geheten) ) door wie de God Apollo sprak. Apollo was één van de belangrijkste van alle goden; de god van de waarheid en de profetieën.. Daardoor dacht men dat hij mensen kon adviseren of het nu ging om persoonlijke of politieke aangelegenheden. Beroemde opschriften op de tempel van Apollo zijn dan ook; “ken u zelf”, “niets te veel” .
Het orakel zat op een stoel met drie poten boven een opening in de aarde, waaronder naar verluidt het lichaam van de draak Python (die door Apollo was gedood) weg lag te rotten en dus een enorme stank verspreidde. Ze kauwde op laurierbladeren en verrichtte rituele handelingen.
Men geloofde dat het orakel door deze lucht in te ademen de stem van Apollo kon horen en daardoor de toekomst kon voorspellen, ook al werden de antwoorden wel in raadsels gegeven.
Er is vastgesteld dat er natuurlijke gassen (ethyleengassen) uit de opening naar boven kwamen. Dat droeg ertoe bij dat het orakel in trance kwam. Haar wartaal werd daarna door priesters van de tempel van Apollo geïnterpreteerd. In ruil daarvoor lieten de mensen een offer achter. Daardoor heeft men voor die vele offers speciale schatkamers gebouwd.
De locatie van het orakel is werkelijk prachtig. Het terrein ligt verspreid rond de uitlopers van de Parnassos en er cirkelen vaak haviken en adelaars rond.
Delphi ligt bovenaan een dal met een waterval van groene olijfbomen tot aan de golf van Korinthe in de diepte.
Vandaag hebben we vast een bezoek gebracht aan de tempel van Athena uit de 6e eeuw voor Christus.
We gaan jullie niet vermoeien met wat er allemaal te zien is. Of zoals mijn neef Stan omschreef naar zijn oma toen hij tien jaar was: en we hebben heel ver gereden om een stapel oude keien te zien.
Die stapel oude keien ligt in een theatrale omgeving met grotten, afgronden, scheuren en duizelingwekkende rotswanden. De oude Grieken werden daardoor zeer geïnspireerd. Zij beschouwden het gedreun uit de diepte en het geraas van waterstromen als de woorden van goden. Het lag voor de hand dat Zeus (de heerser van de goden) het tot middelpunt van zijn rijk maakte; de omfalos (d.w.z. navel).
Doordat zijn zoon Apollo de draak doodde werd hij hier uiteindelijk vereerd.
Zijn tempel staat centraal in het complex. We klimmen erlangs en gaan verder omhoog voor een prachtig uitzicht. We blijken nog verder te kunnen naar het stadion. Daar werden door (naakte) mannen hardloopwedstrijden gehouden.
In Delphi werden muziekfestivals en sportieve evenementen georganiseerd. De Pythische spelen waren te vergelijken met de Olympische spelen.
En dan zijn er nog die prachtige Griekse verhalen die bij de Griekse geschiedenis horen, zoals;
Apollo, de grootste verleider van allen, werd geraakt door een pijl van Amor, die hem verliefd maakte op de mooie Dafne. De nimf bleek echter niet gevoelig voor zijn charmes. Toen ze door Apollo achtervolgd werd smeekte ze haar vader de god van de rivier Pinios om hulp. Juist op het moment dat Apollo haar wilde grijpen veranderde haar vader haar in een laurierboom. Apollo sprak: "Welnu, omdat je niet mijn vrouw kunt worden, zul je ten minste mijn boom zin. Altijd zul jij, o laurier, mijn haardos, mijn kithára (muziekinstrument) en mijn pijlenkoker sieren...En zo komt het dat de laurierboom, in het Grieks "dáfni "genoemd, de symbolische boom van de god Apollo werd en dat hij vaak afgebeeld wordt met lauriertakken.
Met deze prachtige dag in ons hoofd eten we een hapje en genieten van deze "goddelijke" omgeving.
We zijn benieuwd naar de dag van morgen. Dan rijden we naar Athene.
Daar zitten we 4 nachten in een hotel om naar meer van die oudheden ( bijv. Akropolis) te gaan kijken.
Geschreven door Ceesenhenriettes.reisblog