Ik ben de 20.000 hoogtemeters gepasseerd.
Wat ik ooit wilde doen is Auschwitz bezoeken.
Auschwitz was een concentratiekampcomplex dat tijdens de Tweede Wereldoorlog door nazi-Duitsland rondom de Poolse stad Oświęcim (Duits: Auschwitz) in het geannexeerde deel van Polen werd opgezet. Auschwitz was het grootste van alle Duitse concentratiekampen en bestond aan het einde van de oorlog uit Auschwitz I (het basiskamp (Duits: Stammlager) ten zuidwesten van de stad), Auschwitz II-Birkenau (het Vernichtungslager (vernietigingskamp) ten westen van de stad), Auschwitz III-Monowitz (een werkkamp ten oosten van de stad bij de IG Farben-fabriek) en tevens tientallen subkampen.
Nu begreep ik op de site dat je online kaarten moet aanschaffen. De meeste zijn met gids en er is een beperkte hoeveelheid zonder gids. Nu bleek op de site dat ik voor de kaarten zonder gids pas volgende week terecht kan. Oeps!
Ik dacht eerst maar een camping in de buurt opzoeken. Daar ben ik nu en kwam aan de praat met Nederlanders. Volgens hen kan ik ook gewoon erheen gaan en proberen een kaart te bemachtigen. Dat ga ik morgenvroeg proberen. Ik ga met mijn hele hebben en houden ernaar toe en ik zie wel. Vanuit daar fiets ik door naar de volgende overnachtingsplek.
Anders ga ik voor het Kamp zitten voor een soort meditatie. Dat lijkt me ook heel bijzonder.
Een vernietigingskamp van de nazi’s waar 1,1 miljoen mensen zijn vermoord. Waarom zou ik daarbij in de buurt willen zijn?
Paus Gregorius de Grote (590-604) onderscheidde zeven hoofdzonden en zeven hoofddeugden. De hoofdzonden zijn echter geen zonden maar ondeugden.
Eén van die ondeugen is; hebzucht.
Hebzucht kennen we ook als gierigheid. Een gierigaard is niet bereid het met anderen te delen. Hebzuchtige mensen hebben maar één doel in het leven: het bezit van geld of materiële dingen. Hun hele ziel en zaligheid offeren ze op voor rijkdom. Ze beschouwen geld en goed niet als middelen tot geluk, maar als het geluk zelf. Hoe meer ze hebben, hoe beter ze zich voelen. Althans in die waan verkeren ze. Hun hart heeft zich gehecht aan het harteloze.
Tijdens het fietsen dacht ik hierover na.
Aan hebzucht kun je veel ophangen. Niet alleen geld en materie maar ook macht, jouw eigen ideologie (de enige ware) enz.
De nazi werden ook gedreven vanuit hun hebzucht. Net als bijvoorbeeld Poetin of bepaalde Israëliërs of bepaalde islamieten of sommige Amerikanen of de Europafietser die vindt dat hij wel bepaalde rechten heeft om dingen te doen in een land terwijl dat indruist tegen de daar geldende regels. Maar ik fiets hier toch….?!
Er is helaas niets veranderd in de loop der tijd. Een deel van de mensheid is nog steeds zoals de nazi’s destijds waren.
Er vanuit gaande dat alles energie is om ons heen (Einstein schreef er al over) is het een heel interessant vraagstuk waarom de ene mens de ander wil doden. We zijn allemaal verbonden met elkaar niet alleen als mens maar ook de dieren, planten, de rotsen, het heelal enz. Maar waarom wil de ene “massa”de andere “massa” uitschakelen? Dieren doen het meestal om zicht te voeden. Maar de meeste mensen zijn geen kannibalen voor zo ver ik weet.
Wel bijzonder om hier over na te denken.
Arbeit macht frei is een spreuk die boven de toegangspoorten van de nationaalsocialistische concentratiekampen en vernietigingskampen stond. Zo ook in Auschwitz.
Ik ben benieuwd wat ik hier ga ervaren.
Ja lieve mooie lezers…..
Zo zie je maar hoeveel tijd je hebt op zo’n fietsvakantie om over van alles na te denken.
Het was fris vandaag op fietse. De minimum temperatuur was 13 graden. Dat is voor mij wel heel lang geleden 😜.
Morgen niet veel beter maar daarna schijnt het weer warm te worden.
Oh tot slot,
Ik heb ontdekt dat ik video’s kan toevoegen. Op onderstaande links kun je klikken.
Er zitten een paar ‘oude’ bij maar dan krijg je wat bewegende indrukken.
Gemaakt ergens in de Baltische staten.
https://youtube.com/shorts/oXAR9RF1t-g?si=M35JJAi9na0w5n7w Bij deze moet je het volume hard zetten dan hoor de de veldleeuwerik;
https://youtu.be/spCfnQ4eM9E?si=Obp5F3fNvYImBI3t Ergens onderweg in Polen;
https://youtu.be/llfdCSuTVtE?si=HRqcIbO1H778Xy_A Fietstocht van vandaag;
https://youtu.be/-4hPF4bHVaM?si=M19qljWemOPrKkh7 “Life begins at the end of your comfort zone.”
Geschreven door Broersma