Goedemorgen! Ik heb aardig geslapen, ik denk 4 uur. Het was wel een wiebelige trein. Er waren diverse varianten schudden: 1 verticaal van boven naar beneden, 2 horizontaal van boven naar beneden en 3 van links naar rechts. En dan had je nog combinaties van deze 3. Ik was blij dat ik geen alcohol heb gedronken, want dan was ik denk ik wel misselijk geweest!
We komen rond half 7 aan in Lao Cai, daar ontbijten we wat. Vervolgens rijden we in ongeveer 1,5 uur naar Sapa. Het landschap is hier compleet anders; bergen en erg groen. Tussen de bomen zie ik ook bamboe staan. De bergen hangen in de wolken. Het is hier een stuk frisser qua temperatuur, ik denk een graad of 18. Hier vlakbij op 2 km, is trouwens de grens met China.
We klimmen steeds verder omhoog, soms wel met 8%, en zien nu ook de rijstvelden waar deze streek bekend om is. Sapa ligt op 1600 m hoogte.
In Vietnam gaan kinderen ongeveer dezelfde leeftijd naar school als in Nederland. Dat moeten de ouders zelf betalen. In het noorden houden de ouders de kinderen van school omdat ze op het land moeten werken. Daarom heeft de overheid besloten dat de noordelijke bergstammen niets betalen voor school. Verder is de opleiding voor de politie en het leger gratis voor iedereen. Als je klaar bent met deze opleiding, dan krijg je een baan.
Vanuit mijn kamer kijk ik zo uit op de rijst terrassen. Prachtig! Ik heb ff lekker gedoucht en zit nu te relaxen en van het uitzicht te genieten. Dat is wel fijn, want ik ben best moe. Ik heb ook het gevoel dat alles om me heen beweegt, maar daar hebben meer mensen last van, gelukkig!
Straks ga ik met een echtpaar uit de groep wandelen naar Cat Cat. We konden met de hele groep mee, maar mij lijkt het leuker om in een klein groepje te gaan. Dan kun je zelf het tempo bepalen. We gaan eerst wat eten en dan wandelen. Cat Cat ligt op een paar km van Sapa en is het dorp van de Zwarte Hmong.
Het is een hele leuke wandeling, voornamelijk (steil) naar beneden. Overal zie je rijstvelden, vrouwen in klederdracht, kinderen spelen, een paar marktkraampjes, varkentjes, kippetjes, prachtige vlinders en fenomenale vergezichten. Het rare tot nu toe in Vietnam is, dat je helemaal geen vogels ziet of hoort...heel vreemd!
Onderweg komen we langs een lagere school, daar gaan we ff kijken. We gaan op de bankjes langs het schoolplein zitten. Geen van de kinderen kijkt op of om, blijkbaar is het heel normaal dat daar iemand zit! Het is wel grappig, want de meisjes gaan gelijk bij elkaar zitten op de bankjes aan de zijkant. De jongens doen een spelletje met een steen waar ze al hinkelend tegen aan moeten schoppen. Zo gaat het in Nederland ook, de meisjes kletsen en de jongens zijn aan het spelen!
Het zijn allemaal kinderen van de Zwarte Hmong, Groene Hmong en de Bloemen Hmong. De meisjes herken je aan de klederdracht, de jongens hebben voornamelijk "westerse kleding" aan. De Hmong kwamen in de 19e eeuw vanuit China naar het bergachtige noorden van Vietnam. Ze houden vast aan hun eigen gebruiken en passen zich niet aan de Vietnamezen aan. Aan de zijkant staat een groepje Zwarte Hmong meisjes schuchter naar het schoolplein te kijken. We vragen aan de juf, die net op de scooter komt aangereden, hoe oud de kinderen etc zijn. Zij verteld dat ze tussen 5 en 10 zijn. Ze gaan van half 8 tot 4 uur naar school, 4 dagen in de week. Tussen de middag eten ze thuis. Blijkbaar was vandaag een bijzondere dag, want de kinderen die zo stilletjes aan de zijkant stonden, gaan normaal naar de school in hun eigen dorp (dat is 1 uur lopen vanaf Cat Cat). Ze moeten 3 à 4 keer per jaar naar de school in Cat Cat komen ... vandaar dat ze zo stilletjes aan de zijkant stonden, ze kenden verder helemaal niemand!
We zijn weer verder gelopen over het pad, richting de waterval. Twee grote waterval komen naar beneden storten. Ik zie hier ook hele mooie vlinders. Het is moeilijk om ze op de foto te krijgen. Maar het zijn hele grote zwarte met op beide vleugels een blauwe of witte stip, oranje vlinders en zwart wit gestreepte vlinders.
Na de waterval volgen we het pad iets omhoog en daar worden we tegen een kleine vergoeding, nog geen € 2, achterop een scooter weer naar het hotel gebracht.
We hebben met zijn drieën in het restaurant naast het hotel gegeten. Het was heerlijk! Loempia's, kip in honing gemarineerd, gebakken groenten en witte plakrijst. De loempia's en de kip waren overheerlijk!
Na een rondje door het dorpje zijn we naar het hotel terug gegaan. Dus ik was vroeg terug, aangezien we ook vroeg gingen eten. Dat vind ik niet erg, want dan kan ik dit verhaaltje even afmaken en nog ff lezen. Vandaag op tijd naar bed! Morgen ga ik weer wandelen en lunchen we bij een Hmong gezin.
Geschreven door De.wereld.verkennen.met.Rachel