Neen het weer zag er niet goed uit deze ochtend en de weerberichten voorspelden dat het wel eens zo voor de hele dag zou zijn. We lieten het echter niet aan ons hart komen en genoten van het heerlijk ontbijt in een bijzonder mooi kader. Fredy kon hier zijn beste Deens bovenhalen 😀
Het zwaarste stuk van de relatief korte dagtrip was net zoals gisteren de 10 km lange dam die Rømø verbindt met het vasteland. Ook nu was het stevig trappen met af en toe fikse zijwindstoten. Het weer voelde vandaag aan als op een miezerige herfstdag. Het voorportaal van de kerk van Brøns gebruikten we om onze regenbroek aan te trekken. We namen ook een kijkje in de kerk die één van de grootste romaanse dorpskerken is van het land. Een eindje verder passeerden we de parochiekerk van Rejsby, een kerk gewijd aan de heilige Laurentius. In het ‘Vadehavscentret’ (het Waddenzeecentrum) hielden we halt voor een broodje. Onze kletsnatte kledij kon even uit. De Waddenzee is het grootste, vlakste en natste Nationale Park van Denemarken. De Waddenzee is niet alleen uitzonderlijk in Denemarken. Het heeft de status van Werelderfgoed. Het bezoekerscentrum is ontworpen door de Deense architect Dorte Mandrup en werd in 2017 uitgeroepen tot Deens gebouw van het jaar. We bezochten de tentoonstelling ‘het leven in de Waddenzee’. We hadden ogen te kort voor deze poëtisch, esthetisch en met moderne media ondersteunde belevingstentoonstelling. Jong en oud worden hier betrokken bij de wondere wereld van de Waddenzee. Rond drie uur kwamen we op onze bestemming aan. Overnachten in een bakkerij. ‘Hoe wijs is dat’. Het uitstalraam met de vele soorten broden, de taarten en gebakjes deden het water in onze mond lomen. Nadat we ons op onze kamers geïnstalleerd hadden bezochten we het stadje. De Domkerk wist ons te bekoren. Het is het best bewaarde romaanse gebouw van Denemarken. In de kerk vindt men een aantal Vikingelementen. Zo is er een muurschildering met een roodharige Maria en Jezus. Achter het altaar beschilderde Cobra-lid Carl-Hennin Pedersen de koepel en maakte glas-in-loodramen en glasmozaïeken. Veel mensen protesteerden destijds tegen deze moderne invalshoek, wij vinden het prachtig.
Na het bezoek aan de Dom liepen we nog even tot aan de Ribe Katedralskole, voor het eerst genoemd in 1145 en daarmee een van de oudste scholen van de wereld.
De kleine huizen met vaak dubbele voordeuren wisten ons te charmeren. We sluiten het stadje in ons hart. Ondanks de regen opnieuw een mooie en boeiende dag.
Een Deens wistjedatje
Er wordt gezegd dat de Deense taal een van de moeilijkste is om te leren door de vele stille letters en de complexe uitspraak. Maar men heeft er nog een schepje bovenop gedaan met drie extra letters; de æ, de ø en de å.
Geschreven door Filip-en-Chantal-op-reis