5:00 uur. Wekker loopt af. Ik wrijf in mijn ogen en luister naar de wind. Dat klinkt beter dan gisteren. Het waait wel maar ogenschijnlijk is het rustiger dan gisteren. Niets zo veranderlijk als het weer hoewel, ik ken inmiddels de Nederlandse onwaarheden wat het weer betreft. Snel douchen en alles klaar maken. We willen om 6:00 buiten zijn. Er staat ons een tochtje van ruim 200 mijl voor de boeg. Dat wordt dus doorvaren vannacht.
We varen de haven van IJmuiden uit en dan richting het noorden met stroom mee. Dat klinkt aantrekkelijk maar die gaan we echt nog wel een keer tegen krijgen vandaag. Het zonnetje gaat vermoedelijk schijnen dus het wordt een prachtige dag. Buiten waait het 12 knopen en we kunnen redelijk aan de wind lekker opschieten. Een Nederlandse waarheid die zo kan omslaan in een onwaarheid.
Fraai om ons land vanuit zee te zien. Maar eerlijk gezegd niet indrukwekkend. Engeland vorig jaar was een stuk interessanter. We passeren Den Helder en het eerste waddeneiland Texel komt in zicht. Het eiland oogt fraai. Kustlijn, strand en aan het eind van het eiland de vuurtoren. Ik waan me boven in de toren, zie een blauwe stip en maak een fraaie foto. Vic’s Blue live!
Inmiddels is het bewolkt geworden en de noorden wind is fris. Geen korte broek vandaag. De windstilte valt in en dat stelt ons voor een dilemma. Doordobberen of de motor bijzetten. Tegen ons gevoel in zetten we toch de motor bij. We willen tenslotte morgen avond wel in Helgoland aankomen.
Jån is inmiddels verzot geworden op mijn pasta en hij smeekt me of ik wil koken. Ik geef me snel gewonnen en kies voor een Romeinse pasta a la gricia. Het blijft een belevenis om te koken onder een hellingshoek. De afspraken voor de nacht worden doorgenomen. Om 23:00 uur starten we de eerste wacht. 2 uur op en 2 uur af. Ik heb zin in Helgoland. Gewoon 16 uur op en 8 uur af. Maar dat komt later. Op het moment dat we Ameland voorbij zijn stap ik mijn bed in. Tot over 2 uur.
1:00 uur. Wekker loopt weer af. Toch geslapen ondanks dat het behoorlijk schommelt in de boot. Inmiddels pikkedonker en ik neem de wacht over van Jån. Het is wennen. Er zitten behoorlijk wat boten op het water en sommigen geven de indruk niet te weten van ze van plan zijn. Links voor me wemelt het van de rode lichten. Het lijkt wel een grote file van boten. Het blijkt een enorm windmolenpark te zijn. Uit de buurt blijven dus. De twee uur wacht verlopen snel. Op het laatst even de koers verlegd omdat een vrachtschip op trage snelheid mijn koers gaat doorkruisen. Ping zegt KPN. Welkom in Duitsland. Kan best zijn maar het is inmiddels 3 uur en ik ga weer slapen. Tot 5 uur.
5:01. Wekker loopt weer af. Lekker geslapen. Jån praat me bij en ik neem het over. Weinig spannends te melden. Zeilen is dus niet altijd spectaculair. Het is inmiddels weer licht geworden en dat is prettig. Zonnetje is er niet. Het is zwaar bewolkt. Ik passeer het eiland Nordenay. Op het eind van de wacht nog een spannend momentje. Een vrachtschip wil graag voor me door. Hij heeft het recht maar toch. Ik verleg voor de zekerheid maar mijn koers.
Jån komt er bij om 7 uur en we gaan samen de dag in. We volgen verplicht de shipping lane en komen dan in het ankergebied. Dat is best bijzonder. Diverse vrachtschepen liggen daar te wachten op hun lading of het mogen afgeven van die lading. Inmiddels begint het te waaien en nadat we het ankergebied hebben doorkruist zetten we zeil en gaan we met 20 knopen wind hoog aan de wind op Helgoland af. Half 3 arriveren we voldaan op Helgoland. Een pintje hebben we wel verdiend. Daarna alles opruimen en even het centrum van Helgoland verkennen.
Denemarken of Duitsland, that’s the question. Het was Deen, even Brits en is nu Duits. En ze spreken er Halunder freesk (Noord-Fries). Het heeft zelfs een vliegveld. Een heel bijzonder eiland zonder auto’s en het is verboden er te fietsen. Geen land voor de Nederlander. De auto’s die zijn toegestaan (taxi) rijden met een maximum snelheid van 10 km. Dat is logisch want anders ben je in 1 minuut aan de andere kant van het eiland. Het eiland heeft ook geen internet. Dat is de reden dat dit verslag een dag later wordt verstuurd. Geen internet heeft voordelen maar zeker ook nadelen. In ieder geval geen whatsappende mensen op straat. En dit alles is een Deense waarheid. De eerste.
Morgen door naar Brunsbüttel om vandaar het Kielerkanaal in te gaan maar dat lezen jullie later. Nu naar bed en bijslapen.
Nog even de statistiek. De echte waarheid is dat we 33 uur hebben gevaren, 230 mijl hebben afgelegd en dat we heel veel lol hebben gehad. Wederom een prachtige ervaring en daar moeten jullie het mee doen. Een Nederlandse waarheid in Duitsland.
Groet,
Døck
Geschreven door Dicks.zeilverslag