🇳🇱🌡️ 21ºc 💨 🌥️
🚲 Erna 41 KM
🚲 J.W. 41 KM
Goeie middag vanuit Grashoek Nederland:
Vandaag heeft onze planner van de tour een fiets ritje gepland van 31 km en de start is 5 km hier vandaan.
We ontbijten eerst met een afbakbroodje uit eigen oven ♨️, met een zacht gekookt eitje🐣, maar zonder beschuitje die is Erna vergeten te kopen dus dat gaan we op de terug weg nog ff doen.
Om 10:00 vertrekken we vanaf campingterrein RI knooppunt (9), daar start de route rondom nationaal park de “grote peel”.
We fietsen over prachtige fiets paadjes en langs ruiterpaden, het is een leuke educatieve route, ik maak nog een selfie van ons samen op de fiets, wat een getop om een telefoon goed op een paaltje te krijgen zodat ie blijft staan voor de foto, hij is niet zo breed als een fototoestel, dat gaat makkelijker, je moet wat over hebben voor een portret in het blog. Dit is ter hoogte van Neederweerterdijk, het is gelukt en onderaan dit blog te bewonderen. (ook wat plaatselijke kunst van een boer🚜)
We fietsen verder en komen een waarschuwingsbord tegen van overstekende KABOUTERS, het moet toch niet gekker worden, ik zie zo’n tuinkabouter achter een bord wegschieten, maar heb nog net op tijd een plaatje geschoten, je mag n.l niet op 🧙kabouters schieten🥺, maar wel op deze 💋.
We zien aan de overkant het BUITEN CENTRUM De PELEN, hier is een leuke winkel en een restaurant, we kijken op ons gemak ff rond in de winkel en zien allemaal leuke puzzels van hout, en van metaal allerlei vogels, wij hebben al troep genoeg dus we kopen niks, alleen kijken kijken(zijn nu weer echte Hollanders). We gaan bij het restaurant een bakkie cappuccino doen, er is van alles te zien over het zwarte goud van toen “ TURF ”
Meeste turf werd gestoken in de periode van 1850 tot 1930. Omdat er in Nederland niet veel bos meer was en hout dus schaars als brandstof, werd turf een belangrijke brandstof (zowel voor privégebruik als voor de industrie). Daarnaast groeide het aantal mensen en kwam er meer industrie. Dankzij de aanleg van de Zuid-Willemsvaart ontstond een verbinding naar Oost Brabant waarover het turf vervoerd kon worden. Bovendien bouwde de mens machines voor het turfsteken. Omstreeks 1930 was er niet veel veen over. Tot begin jaren tachtig werd er nog turfstrooisel uit De Peel gehaald.
Toen de turfwinning niet meer rendabel was en grote gebieden waren afgegraven, ging men over tot ontginning van de afgegraven delen. De aanvankelijk voor de landbouw waardeloze zandgronden, werden met kunstmest geschikt gemaakt voor weilanden en akkers. Ook de huidige De Groote Peel dreigde omgevormd te worden tot landbouwgebied.
Dankzij initiatieven om het gebied te bewaren en er een natuurreservaat van te maken werd de laatste grote ontginning in de Peel begin jaren zestig beëindigd. In totaal is 4000 hectare bewaard gebleven, daarvan ligt 1400 hectare in Nationaal Park De Groote Peel.—0 Waar komt de naam Peel vandaan?
Waarschijnlijk ontleent dit gebied haar naam aan de Romeinse naam Locus paludosus, hetgeen 'moerassige streek' betekent.
Tot zover Wikipedia, wij gaan weer verder met de fietstocht door de peel of om de peel, wat je maar wil, het enige min puntje is dat het zo hard waait, maar ja het is niet anders, ik heb wel het idee dat we steeds tegenwind hebben🧐 we komen langs een houtsnijwerk van een grote uil, dat is ook kunst natuurlijk, dan rijden we langs een bosrand met aan de andere kant een kudde koeien galloway’s heten ze geloof ik, we schieten ook daarvan een fotootje, en gaan weer verder.
We komen langs een monument van de oorlog, waar div vliegtuigen 🛩️ zijn neergestort.(zie foto)met verhaal.
Dan komen we bij een bord met “cadeautjes te koop winkeltje is open”. Wij het erf op bij een zorg boerderij genaamd de “PEELWERKER”, dit is in Asten-Heusden, we worden heel enthousiast door een medewerker onthaald, hij doet voor ons de winkel open en verteld dat ie net vanmorgen appelmoes en jam had gemaakt😍, Erna zoekt wat uit, 3 verschillende potjes jam op een stuk boomschors.
We willen afrekenen maar dat is nog wel een probleem als de beste jongeman niet kan 📖 lezen of schrijven ✍️ Erna helpt hem met het wisselgeld en alles komt in kannen en kruiken, in dit geval jampotjes. We maken nog een praatje met de leidster van de boerderij, en daarna gaan we weer verder op fietsje.
We komen aan in het plaatsje Neerkant en daar koopt Erna beschuitjes voor het ontbijt morgen ochtend met jam&aardbijtjes
erop, daarna fietsen we in een gestaag tempo terug naar knooppunt (9) en dan naar camping, Erna verzorgt de lunch met vruchten en yoghurt - Ik zet de fietsen onder lading en berg ze op in de garage.
Nu zitten we aan de koffie met vlaai, en schrijf ik het blog, wel dit is het voor vandaag , morgen gaan we naar Leimuiden ook wel thuis genoemd maar voor ons was dat de laatste 5-1/2 maand onze woonmobiel 🥹.
Groetjes, en tot de volgende editie over een paar dagen, dan volgt nog een soort samenvatting van het reis gebeuren.
Geschreven door Janenernaontour