Vandaag was vooral een reisdag maar toch met bijzonder interessante en uiteenlopende haltes. Eerst hielden we halt bij een artisanaal bouwer in druminstrumenten, van handtrommels tot kodo-achtige megatonnen. De stielvrouw was zelf afkomstig van een bepaalde dorp in Hanoi , geroemd voor het bouwen van dit soort instrumenten. Maar ook een Vietnamese ondernemer moet meegaan met de moderne tijd en dus wordt dezelfde techniek ingezet om houten badkuipen te maken.
Volgende halte was één van de 2000 oorlogsmonumenten die Vietnam rijk is. Deze was specifiek gewijd aan gesneuvelde radio operatoren, dus zij die via gecrypteerde communicatie de opgang van de Vietcong langs de Ho Chi Minh trail in goede banen moesten leiden.
Aansluitend en iets verderop in de regio lag Death Valley of ook gekend als Que Son Valley. Nu een groene vallei maar in de zomer van 1969 de plaats waar het Amerikaanse leger voor de 1ste maal door de Vietcong werd getest op slagkracht en oorlogskunde. 2000 Vietcong soldaten verloren er het leven bij, verrast door de B-52 bommenwerpers. Alhoewel op die dag de verliezen langs Vietcongs' zijde bijster groot waren, zou vanaf die dag de strategie over een andere boeg worden gegooid, namelijk het voeren van een ware guerrilla en jungle oorlog.
Gelukkig krijgen we niet alleen trieste verhalen voorgeschoteld, ook over typische streekproducten leren we bij. Ooit Durian al geproefd? Vergelijk het met ananas qua vorm maar niet zo lekker en het stinkt. Smaken doet het ook al niet echt. Maar goed, nu weten we wat het is.
Groene thee plantages, rubber bomen, lijmbomen, ook onderweg gezien.
Vandaag ook de eerste confrontatie met de politie meegemaakt. De chauffeur werd met een snelheidspistool betrapt op 8km/u te snel rijden, 58 in plaats van 50. De boete was 1.000.000 dong of omgerekend 40 euro, wetende dat dit voor de gemiddelde Vietnamees, 2/3 van het maandloon is.
's Avonds pannekoeken gegeten en nog een lekkere milkshake gaan drinken langs de rivier. Zalig ... alleen de lokale ijskar met heel irretante lokmuziek (de lambada in een vietnamese atonale toonladder) blijft nog nasuizen in onze oren. Och, als het dat maar is.
Filmpjes:
Hoe eet je Durian? >
https://youtu.be/HEBQxmsvQBQ Hoe schaaf je 200 bomen per dag? >
https://youtu.be/EBAtim9AGqA Geschreven door Rudy.tom